Dacă vreți să mergeți cu trenul la mare sau la munte la final de săptămână trebuie să vă cumpărați biletele din timp

×
Codul embed a fost copiat

Cei care vor să meargă la mare sau la munte cu trenul în special la final de săptămână trebuie să-şi cumpere biletele din timp pentru că cererea este uriaşă.

Vagoanele pot fi suplimentate spun cei de la CFR însă doar cu maximum 4 ore înainte de plecare şi numai dacă sunt vagoanele disponibile. Aglomeraţie este şi în trenurile private.

Vineri la prânz erau sute de oameni în Gara de nord. Cei mai mulţi, tineri în drum spre mare.

Băiat: "Am dat BAC-ul și mergem să sărbătorim. Am fost toată seara la club și acum mergem la Constanța să vedem răsăritul și după ne întoarcem înapoi”.

Băiat: "Mergem în vamă, suntem studenți. Am avut azi ultimul examen și sărbătorim toată noaptea. Ne-au furat părinții mașina că merg și ei în vacanţă și acum trebuie să mergem cu trenul obligat forțat".

Citește și
bruce springsteen
Bruce Springsteen îl atacă pe Trump în noul său album: America se află în mâinile unui guvern corupt, incompetent și perfid

Trenul de la ora 20, de exemplu, care vine de la Brașov opreşte în București și pleacă mai departe la Constanța este plin. Pentru sâmbătă deja în trenurile care pleacă la ore convenabile au mai rămas doar 10 la sută din locuri. La fel de multă lume este şi în garniturile operatorilor privaţi.

În anumite situații CFR poate suplimenta numărul de locuri.

Adrian Vlaicu, Reprezentant CFR: ''În situațiile acestea putem interveni și adaugă vagoane în mod operativ la tren. Suplimentarea o facem în limita capacității tehnic disponibile. CFR călători circulă cu întregul parc rulant în acest weekend".

Pe lângă faptul că este mai comod să călătoreşti cu trenul este şi mai ieftin în condițiile în care combustibilul s-a scumpit enorm în ultima perioadă.

Bărbat: "Până la mare și înapoi dau vreo 700 de lei numai pe motorină".

Un bilet de tren la CFR călători de la București la Constanța costă 56 de lei online și 59 de lei la casa de bilete. La companiile private un bilet costă și 34 de lei. Sunt însă mai puține curse
într-o zi. Indiferent de varianta pe care o alegeți este indicat să vă cumpărați biletul online cu câteva zile inianite.

Sunt și persoane care merg la munte în această perioadă. Ghișeul din Gara de Nord al acestui operator privat era vineri închis, însă călătorii sunt anunţaţi prin intermediul unui afiş că pentru destintia Brașov nu mai sunt locuri disponibile.

Fănica a avut noroc şi a ajuns deja. De acolo a dat o fugă la Buşteni tot cu trenul desigur.

Fănica: ”De maşină ne-am săturat„.

Reporter: E și mai ieftin?

Fănica: ”Și mai ieftin, da cam vreo 300 de lei scutesc".

Femeie: ”Ajung mult mai repede, într-o oră sunt la Sinaia, în schimb cu mașina o oră și e foarte aglomerat DN1".

Elevii care au carnețelele vizate beneficiază de gratuitate, iar studenții care au până în 26 de ani obţin o reducere de 50%. De la 1 iulie, biletele CFR se vor scumpi cu 20 la sută.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Peformanța reușită de Bernadette Szocs
GALERIE FOTO Peformanța reușită de Bernadette Szocs
Citește și...
Bruce Springsteen îl atacă pe Trump în noul său album: America se află în mâinile unui guvern corupt, incompetent și perfid
Bruce Springsteen îl atacă pe Trump în noul său album: America se află în mâinile unui guvern corupt, incompetent și perfid

Bruce Springsteen a lansat miercuri mini-albumul live „Land of Hope and Dreams”, cu un mesaj împotriva guvernului "corupt" al lui Donald Trump, critică ce i-a adus recent insulte din partea fostului președinte.

 

Prima zi de FOMO - The Festival Of Modern Owners: O nouă eră pentru antreprenorii moderni
Prima zi de FOMO - The Festival Of Modern Owners: O nouă eră pentru antreprenorii moderni

Începând de astăzi, Bucureștiul devine capitala antreprenoriatului prin deschiderea FOMO - The Festival Of Modern Owners, un eveniment ambițios care își propune să redefinească percepția asupra mediului de afaceri din România.

Momentul în care gardienii prind o pisică cu droguri lipite de corp în timp ce încerca să sară gardul unei închisori. VIDEO
Momentul în care gardienii prind o pisică cu droguri lipite de corp în timp ce încerca să sară gardul unei închisori. VIDEO

Gardienii din Costa Rica au interceptat o livrare neobișnuită de droguri către o închisoare, reușind să prindă o pisică în timp ce sărea gardul exterior, noaptea, cu marijuana și alte substanțe interzise lipite de corp.

Recomandări
Președintele interimar, Ilie Bolojan, declarații ”de adio” de la Cotroceni: ”Pentru mine a fost o onoare. Un mare mulțumesc”
Președintele interimar, Ilie Bolojan, declarații ”de adio” de la Cotroceni: ”Pentru mine a fost o onoare. Un mare mulțumesc”

Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a susținut, miercuri, o conferință de presă ”de adio” de la Palatul Cotroceni, în care a prezentat bilanțul celor 3 luni în care a ocupat cea mai înaltă funcție în stat.

Militari israelieni au tras cu „gloanţe reale” într-un grup de diplomaţi străini, inclusiv din România, în Jenin. Reacția MAE
Militari israelieni au tras cu „gloanţe reale” într-un grup de diplomaţi străini, inclusiv din România, în Jenin. Reacția MAE

Autoritatea palestiniană (AP) acuză miercuri militari israelieni de faptul că au tras cu ”gloanţe reale” în diplomaţi străini - inclusiv din România - care participau la o vizită pe care AP a organizat-o la Jenin.

CCR: Simion a trimis pe mail „un înscris, în formă scanată”, fără să fie semnat în original sau electronic
CCR: Simion a trimis pe mail „un înscris, în formă scanată”, fără să fie semnat în original sau electronic

Curtea Constituţională anunţă că a primit marţi seară, pe mail, de la candidatul AUR la alegerile prezidenţiale George Simion. ”un înscris, în formă scanată, intitulat „Cerere de anulare a alegerilor”.