Cum au sarbatorit Ponta si Antonescu victoria la locale: bere la terasa si Euro 2012

×
Publicitate

De la tremur in stomac si euforie, pana la dezamagire si frustrare a fost doar un pas! Sau, mai precis niste voturi. In ambele tabere, noaptea alba a alegerilor s-a dovedit istovitoare.

Ca sa nu cada in ridicol, cum au mai patit-o, invingatorii s-au bucurat rezervat in timp ce invinsii au numarat frenetic buletine, poate, poate, se schimba mai ceva pentru ei. Pana la urma, cei de la PDL au admis ca dupa 8 ani au pierdut peste tot in Bucuresti.

 

"Va garantez ca voi ramane independent, dependent doar de voi, de bucurestenii mei", a declarat Sorin Oprescu. Chiar si asa cei doi lideri PSD si PNL l-au vizitat la scurt timp.

In tabara adversa liderii partidului inroseau telefoanele cu tzara. Situatia era dezastruoasa peste tot, asa ca numeni nu dorea sa iasa in fata camerelor. Vasile Blaga, Elena Udrea, Adriean Videanu dar si Silviu Prigoana ieseau din cand in cand la balcon, sa ia o gura de aer. Nu le venea sa creada ca au pierdut si ultimele "redute" din Bucuresti.

Invingatorul lui Poteras, la Sectorul 6, Rares Manescu isi savura victoria de gat cu presedintele care l-a propus candidat. Iar Victor Ponta a mers la Robert Negoita, cel care a produs surpiza de la Sectorul 3.

Cu un Consiliu General majoritar USL, Sorin Oprescu a promis ca, de data aceasta, isi va pune visul in aplicare.

La PDL, primele rezultate centralizate deveneau din ce in ce mai greu de digerat. Catre miezul noptii, o masina le-a adus mancare, semn ca urma o noapte alba. Tarziu de tot Silviu Prigoana si-a recunoscut infrangerea.

Cei de la USL au dat si ei drumul numaratorii. In ciuda evidentelor, Adriean Videanu a continuat sa anunte ca pentru PDL nu este totul pierdut.

Iar in zori tot el a precizat ca Emil Boc, liderul partidului, a castigat la mustata primaria Clujului. Rasaritul i-a prins la partid si pe invinsi si pe invingatori.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
ALEGERI LOCALE 2012: Rezultatele EXIT-POLL Turda

 In Turda, cu 46% Tudor Stefanie, candidatul din partea PDL, se afla pe primul loc. Si daca rezultatele nu se schimba pana la sfarsitul zilei ar fi la al treilea mandat consecutiv de primar.

Silviu Prigoana: Am scos un scor onorabil, la fel si PDL, tinand cont de conjunctura

Candidatul PDL la Primaria Capitalei, Silviu Prigoana, a declarat, duminica noaptea, ca, din punctul sau de vedere, el a scos "un scor onorabil", "la fel si PDL, tinand cont de conjunctura in care s-au desfasurat alegerile".

ALEGERI LOCALE 2012, EXIT-POLL: Rezultatele de la Baia Mare

 In nordul tarii, la Baia Mare s-a inregistrat unul dintre cele mai mari scoruri electorale la nivel national. Catalin Chereches, candidatul din partea USL a fost reconfirmat in functia de primar cu 86,36% din optiunile de vot.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.