Simona Halep, după ce a câștigat finala de la Roland Garros: ”Am visat la acest moment de la 14 ani”

×
Codul embed a fost copiat

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a câştigat, sâmbătă, primul său titlu de Mare Şlem, după ce a învins-o pe americanca Sloane Stephens în finala de la Roland Garros, cu 3-6, 6-4, 6-1.

În discursul său, Simona a spus că a visat la acest moment de când avea 14 ani.

”Anul trecut a fost foarte greu, acum este însă foarte emoționant să fiu câștigătoare. Am visat la acest moment de la 14 ani. Este o atmosferă extraordinară, va mulțumesc. Felicitări lui Sloane, sunt convinsă că vei mai juca multe finale de acum încolo. Îl văd pe Daren cu drapelul României, mulțumesc staff-ului, familiei și sigur și francezilor pentru sprijinul pe care mi l-ați acordat. Îți mulțumesc tată pentru felul în care ai fost alături de mine mereu. Aș vrea să mai joc o altă finală aici, pentru că acesta e terenul meu preferat”, a declarat Simona.

În meciul de sâmbătă, Halep a afirmat că la 5-0 în setul trei nu mai putea respira, dar a ştiut că trebuie să lupte pentru fiecare minge.

"Anul trecut am plâns toată noaptea, dar nu m-am oprit din a crede, iată că azi s-a întâmplat. Azi nu am cedat, am crezut şi de asta am câştigat. Nu m-am gândit că meciul s-a terminat până nu s-a terminat. Când am condus cu 5-0 mi-am spus că trebuie să joc pentru fiecare minge, în ultimul ghem nu mai puteam respira, dar ştiam că trebuie să alerg, să alerg şi să alerg şi asta a fost", a declarat Halep la Eurosport, conform news.ro.

La rândul ei, Sloane a spus: ”Vă mulțumesc pentru aceste 2 săptămâni frumoase tuturor, nu este chiar trofeul pe care voiam să-l am în brațe, dar este ok și acesta. Felcitări Simonei pentru primul tău Grand Șlem. Felicitări ție și echipei tale.”

Sportivul care și-a ucis iubita, prima apariție după ce a fost eliberat! Cum arată Oscar Pistorius după 9 ani de închisoare

Simona Halep a reușit, sâmbătă, să câștige trofeul de la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, după ce s-a impus în fața americancei Sloane Stephens cu scorul 3 - 6, 6 - 4, 6 - 1.

Simona Halep a câștigat marele trofeu la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, după ce s-a impus în fața americancei Sloane Stephens cu scorul 3 - 6, 6 - 4, 6 - 1.

Cum a întâmpinat-o Ion Iliescu pe prima procuroare care cercetează Mineriada din 1990. Riscă închisoare pe viață

Fostul președinte Ion Iliescu este oficial suspect în dosarul Mineriadei din 13-15 iunie '90 pentru infracțiuni contra umanității.

Ciolacu, despre surparea din Slănic: „Ce vreți să fac? Să știu unde s-au făcut drumurile peste mine?”. Reacția Salrom

La Slănic, în Prahova, craterul din centrul orașului s-a adâncit cu 20 de centimetri și nimeni nu poate spune dacă surparea se va opri.

Piața imobiliară începe să își revină, dar vânzătorii nu mai negociază atât de mult. Unii caută și un an locuința perfectă

După o perioadă în care mulți au amânat achizițiile mari cum ar fi cumpărarea unei locuințe noi, cererea pe piața imobiliară începe să își revină.