Echipajul feminin de dublu rame al Romaniei s-a clasat pe locul 5 la Jocurile Olimpice de la Londra

Viorica Susanu si Georgeta Andrunache

Echipajul feminin de dublu rame al Romaniei s-a clasat, miercuri, pe locul 5, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Echipajul format din Georgeta Andrunache (5 titluri olimpice in palmares) si Viorica Susanu (4 titluri olimpice) a luat startul in finala de la Eton Dorney pe primul culoar, alaturi de SUA, Marea Britanie, Australia, Noua Zeelanda si Germania.

La primul punct de control intermediar, la 500 de metri, echipajul tricolor se afla pe locul 5, la 1000 de metri pe locul 4, la ultimul punct de control, 1500 de metri au coborat din nou pe 5, pentru a incheia cursa, cu timpul de 7:37.67 minute, pe aceeasi pozitie.

Finala a fost castigata detasat de echipajul Marii Britanii (7:27.13 minute), urmat de podium de cel al Australiei (7:29.86) si cel al Noii Zeelande (7:30.19).

In serii, Romania a incheiat pe locul 3, intrand in recalificari, pe care le-a castigat, obtinand "biletul" pentru finala de miercuri.

Romania are in palmares trei titluri olimpice ale probei, cucerite la editiile din 2000, 2004 si 2008.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Echipa feminina a Romaniei a cucerit, marti, medalia de bronz in finala pe echipe, a patra pentru delegatia Romaniei, la Jocurile Olimpice de la Londra. Romania nu a intrat prea bine in concurs, la paralele, cea mai mare nota abia trecand de 14.000.

Sportiva Corina Caprioriu a fost invinsa, luni, in finala categoriei 57 de kilograme, reusind sa obtina medalia de argint la prima sa participare la Jocurile Olimpice, a treia pentru delegatia Romaniei la Londra.

ALIN MOLDOVEANU A CASTIGAT PRIMA MEDALIE DE AUR PENTRU ROMANIA LA JO

GALERIE FOTO. Sportivul Alin Moldoveanu a castigat prima medalie de aur pentru Romania la Jocurile Olimpice, dupa ce s-a impus in proba de pusca aer comprimat 10 m, din cadrul competitiei de tir.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.