Adrian Streinu Cercel: Am demisionat din motive pur personale

×
Publicitate

UPDATE: Adrian Streinu Cercel, specialistul care ne-a tinut la curent cu evolutia gripei AH1N1, si-a dat marti demisia din functia de secretar de stat in Ministerul Sanatatii. "Din motive personale", a precizat.

 

Demisia vine insa dupa ce presedintele Traian Basescu l-a acuzat ca induce panica in randul populatiei.

Putin dupa ora pranzului, Adrian Streinu Cercel a venit la Comisia de Sanatate din Camera Deputatilor, pentru a-i lamuri pe alesi care este situatia in privinta gripei noi. Avea deja demisia semnata.

Cat despre motive? Mister! Luni, insa, presedintele Traian Basescu l-a atacat dur pe secretarul de stat. Mai intai, i-a reprosat ca sustine importul de vaccin in conditiile in care Romania detine acest antidot.

In plus, seful statului l-a acuzat ca prin declaratiile sale induce panica in randul populatiei: "pravalea apocalipsa peste Romania", a spus presedintele despre acesta.

Nu a trecut nici macar o luna de cand Adrian Streinu Cercel a fost numit secretar de stat la Ministerul Sanatatii. El a declarat ca isi va continua activitatea la Institutul National de Boli Infectioase "Matei Bals", unde este manager.

Articol recomandat de sport.ro
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
Citește și...
Armata reduce tariful. Cu cât poate fi închiriat Stadionul Steaua

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat, joi, reducerea cu 10.000 de euro a tarifului de închiriere pentru Stadionul Steaua. 

Ajutoare după Paște și Crăciun pentru pensionari cu pensii sub 3.000 lei. Cât și când le vor primi. Bani pentru copii sărmani

Pensionarii cu pensii sub 3.000 de lei vor primi un ajutor de la stat de tip one-off (o singură dată– n.red.), iar ajutoarele pentru familiile cu copii și venituri reduse, precum și pentru cele cu copii cu handicap se vor mări cu procente între 17 și 31%.

Anunțul CFR Călători despre trenurile care circulă de Paște. Situația în care pot fi cumpărate bilete cu 10% reducere

CFR Călători anunță că va suplimenta cu vagoane trenurile de pe cele mai solicitate rute de Paște și recomandă oamenilor să își cumpere din timp bilete. Compania amintește că oferă reduceri de 10% pentru biletele dus-întors.

Recomandări
Directorul Muzeului Naţional de Artă al României: ”Coiful de la Poiana Coţofeneşti a fost găsit. E o veste bună pentru noi”

Directorul Muzeului Naţional de Artă al României, Erwin Kessler, a confirmat joi că a fost găsit coiful de la Coţofeneşti, care a fost furat anul trecut de la Muzeul Drents din Assen.

Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.