Indemn saudit: e in regula sa-ti bati nevasta, daca cheltuieste excesiv!

×
Publicitate

Dincolo de gluma, intr-o tara plina de reguli, asa cum este Arabia Saudita, femeile risipitoare risca sa fie pedepsite. Pana si judecatorii ii incurajeaza pe barbati sa-si bata nevestele daca lasa prea multi bani la magazin.


Acesta este ultimul lucru pe care te-ai astepta sa-l auzi la un seminar consacrat combaterii violentei domestice. Un judecator a declarat in interventia sa ca "e in regula sa-ti palmuiesti nevasta daca aceasta cheltuieste excesiv".

Si ca sa fie bine inteles, magistratul Hamad Al-Razine a explicat textual ca "daca un barbat ii da sotiei 320 de dolari si aceasta lasa trei sferturi din suma la un magazin de firma, atunci merita o pedeapsa exemplara".

Extrem de important! Facea referire la cumpararea unor vesminte islamice, regulamentare, nu de bijuterii sau de lenjerie.

Cu toate ca si-au exprimat dezacordul, femeile prezente in sala au fost cu desavarsire ignorate. Ba chiar, vorbitorii barbati au afirmat fara echivoc ca sotiile "cer" sa fie pedepsite prin conduita lor indecenta ori vorbele obraznice spuse sotilor.

Violenta conjugala ramane inca un subiect tabu in acest regat ultraconservator, iar statisticile sunt firave.

"Femeile considera o mare rusine sa mearga la judecator ca sa-si reclame sotii. Asa ca multe dintre ele nu raporteaza cazurile de violenta si abuz. Unii spun ca pedepsele corporale sunt ingaduite de Coran, ca e asadar voie sa lovesti o femeie neascultatoare. Exista insa invatati care dezmint aceasta teorie", spune Sarah Leah Whitson, de la Human Rights Watch.

Arabia Saudita este si tara in care barbatii au voie sa isi anunte nevasta ca divorteaza printr-un simplu SMS.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
IMAGINI SOCANTE! Pietoni spulberati ca la popice!

UPDATE: Accident cu totul naucitor in orasul rusesc Kirov. Trei oameni au fost proiectati care incotro de o masina ce rula ca pe o pista pentru curse de Formula 1.

Cea mai batrana femeie din lume a murit dupa ce a alunecat in baie

Ironie cruda a sortii! Cea mai batrana femeie din lume la murit la varsta de 130 de ani dupa ce a alunecat in apartamentul nou, primit cadou din partea statului Kazahstan... pentru a-i celebra varsta!

Zi de doliu in China! Se implineste un an de la marele cutremur!

Cutremurul cu o magnitudinea de 8 pe scara Richter a fost cel mai grav seism inregistrat in China in ultimii 30 de ani, lasand in urma aproape 70.000 de morti si 18.000 de disparuti.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.