Holera a ucis 1.000 de persoane in Zimbabwe

60156715

Holera a provocat moartea a 1.111 persoane in Zimbabwe, incepand din luna august, potrivit unui bilant realizat miercuri si facut public joi de ONU.


Potrivit statisticilor Biroului ONU pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare (OCHA), un total de 20.581 de cazuri suspecte au fost diagnosticate in toata tara.

Bilanţul anterior întocmit de ONU, facut public luni, releva 978 de morti si 18.413 cazuri suspecte diagnosticate in toata tara.

Cea mai afectata regiune este capitala Harare, cu 224 de morti din 9.072 de cazuri diagnosticate, urmata de orasul Beitbridge, situat la granita cu Africa de Sud, unde 99 de persoane au murit din cauza epidemiei de holera, din totalul celor 3.546 de cazuri suspecte.

Din august, maladia care se transmite prin intermediul apelor reziduale continua sa se extinda, organizatiile internationale avand probleme in a face fata nevoilor populatiei.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Obama a fost numit persoana anului de Times

Dupa ce a provocat Obamamania nu era greu de ghicit Presedintele ales al Statelor Unite, Barack Obama, a fost desemnat Persoana Anului de catre revista Times, relateaza BBC News Online.

SpamGuard is on: 90% din mailuri contin mesaje de tip spam

Va amintiti de "scrisorile nigeriene"? Aflati ca spamurile totalizeaza 200 de miliarde de mesaje pe zi, aproape 90% din totalul mailurilor trimise pe glob, anunta un raport despre securitatea pe internet realizat de Cisco.

Escrocul financiar Bernard Madoff, arestat la locuinta

Bernard Madoff, investitorul de pe Wall Street acuzat de o mega-frauda de 50 de miliarde de dolari, nu are voie sa-si parseasca resedinta.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.