Franța acuză SUA, Israelul și Arabia Saudită că vor să declanșeze război cu Iranul

61932498
Getty

Preşedintele francez, Emmanuel Macron a declarat că trebuie păstrat un "dialog permanent" cu Iranul, acuzând că Statele Unite, Israelul și Arabia Saudită au "un discurs care ne va conduce la război în Iran".

Șeful statului francez a explicat în cadrul unei conferințe de presă că "va trebui mărită presiunea internaţională asupra Iranului", dar "nu să se întrerupă discuţiile", relatează Reuters.

"Este pe cale să se reconstruiască pe ascuns la o ”axă a răului”. Vedem discursul pe care îl ţin Statele Unite, Israelul şi Arabia Saudită, care sunt aliaţii noştri în numeroase privinţe: este aproape un discurs care ne va conduce la război în Iran", a spus Emmanuel Macron. "Suntem pe cale să reproducem strategia deliberată a unora. Este important ca noi să păstrăm echilibrul în acest context", a adăugat el.

"Trebuie o strategie regională care constă în găsirea modalităţii de a limita acţiunea Iranului" în zonă, a continuat preşedintele Franţei. "Dacă întrerupem însă toate discuţiile, există riscul de a merge până la elemente de conflict de o brutalitate extremă", a insistat el, răspunzând întrebărilor presei.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita unui celebru fotbalist, apariție sclipitoare pe rețele: ”Wow, ce bine îți stă în portocaliu / Ești bestială”
FOTO Iubita unui celebru fotbalist, apariție sclipitoare pe rețele: ”Wow, ce bine îți stă în portocaliu / Ești bestială”
Citește și...
Donald Trump, ultimatum agresiv, cu limbaj vulgar, la adresa Iranului: „Deschideți naibii strâmtoarea, ticăloșilor nebuni”

Președintele american Donald Trump a postat un mesaj vulgar pe rețeaua sa Truth Social în care a amenințat Iranul în privința Strâmtorii Ormuz.

Postările care au dus la arestarea nepoatei generalului Soleimani și a fiicei sale, în SUA. Rubio le-a revocat Cartea Verde

Nepoata lui Qasem Soleimani, liderul terorist iranian asasinat, stabilită în Los Angeles, și-a folosit conturile de pe rețelele sociale pentru a difuza propaganda de război a regimului împotriva Statelor Unite.

Ucraina semnalează o posibilă vizită la Kiev a unor emisari de top ai lui Trump în această lună

O echipă de oficiali americani condusă de emisarii președintelui Donald Trump, Steve Witkoff și Jared Kushner, ar putea ajunge la Kiev în această lună, în încercarea de a relansa discuțiile pentru un acord de pace, scrie Politico.

Recomandări
Reacția Armatei iraniene după operaţiunea SUA de salvare a pilotului american. Cum a catalogat misiunea

Forţele armate iraniene au declarat că au dejucat o operaţiune de salvare a SUA pentru un pilot al cărui avion a fost doborât vineri în Iran, fără a nega însă că acesta a fost recuperat de Statele Unite sau a confirma că a fost capturat, relatează AFP.

Starea de sănătate a lui Mircea Lucescu s-a înrăutăţit. A fost transferat în Secţia ATI. Stoichiță: „Nu poate să vorbească”

Starea de sănătate a lui Mircea Lucescu s-a agravat. Au apărut aritmii cardiace, adică bătăi neregulate ale inimii. Inițial, medicii de la Spitalul Universitar din Capitală au reușit să controleze situația, dar peste noapte starea s-a înrăutățit.

Câți români au încasat pensii speciale în februarie 2026. Cea mai mare indemnizație a trecut de 25.000 de lei

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în februarie 2026, de 11.898 de persoane, cu 40 persoane mai multe comparativ cu luna anterioară, din care 7.863 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS.