Exploziv. Google a fost hacker-it de guvernul Chinei

60413114
Mediafax

Google a amenintat la inceputul anului ca se retrage din China dupa ce acuza mai multe "cenzurari" ale continutului sau pentru utilizatorii chinezi. Documentele publicate acum de WikiLeaks dezvaluie insa realitatea: hackerii erau oficialii de la Beijing.
 

Acesta este evenimentul din spatele amenintarilor Google ca se retrage din China. La vremea aceea, la inceputul anului 2010, se stia doar ca exista presiuni exercitate de partidul comunist de la Beijing si ca cenzura era in floare in privinta continutului Google.

Acum, potrivit documentelor publicate de WikiLeaks, reiese ca lucrurile erau mult mai grave. De fapt a existat un intreg atac concertat asupra serviciului de mail, Gmail, chiar dinspre guvernul Chinei.

Mai exact este vorba despre un plan pus la cale de cei 24 de membri ai Biroului Politic al Partidului Comunist Chinez.

Acelasi grup este responsabil si de atacul asupra casutei de mail a lui Dalai Lama, precum si asupra serverelor mai multor companii americane, produse din 2002 incoace.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
MAE, atenţionare de călătorie pentru Italia. Restricţii temporare pe Aeroportul Catania pe fondul erupţiei vulcanului Etna

Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenţionare de călătorie pentru românii care se află sau intenţionează să ajungă în Sicilia, după impunerea unor restricţii de trafic aerian pe Aeroportul din Catania, din cauza activităţii vulcanului Etna.

Donald Trump a anulat o decizie a șefului Pentagonului de a retrage trupe americane din Europa. Măsura care viza și România

Donald Trump a anulat o decizie a șefului Pentagonului, Pete Hegseth, de a retrage și mai multe trupe americane din Europa. Măsura a fost luată după analiza secretarului de stat Marco Rubio și indică disensiuni la vârful puterii în SUA. 

Scandal politic în Polonia din cauza unei livrări suspecte de rachete Patriot către Ucraina

Un scandal politic a erupt duminică în Polonia din cauza unei livrări suspecte de rachete Patriot către Ucraina, partidele de opoziţie poloneze acuzând că acest lucru s-a făcut fără cunoştinţa Parlamentului sau a preşedintelui ţării, transmite dpa.

Recomandări
După triumful de la Cannes, filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu intră în cursa pentru Premiile Oscar. Costurile sunt uriașe

După succesul de la Cannes, filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, face un pas important spre Oscar. 

Donald Trump și-a trecut în declarația de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca. 927 de pagini de bunăstare | DOCUMENT

Donald Trump și-a trecut în declarația oficială de avere proiectul Trump Tower din Cluj-Napoca, pe care compania sa de dezvoltare imobiliară urmează să-l ridice în orașul transilvănean. Trump are o avere totală estimată la 6,5 miliarde de dolari.

Bricul Mircea a făcut senzație la parada de Ziua Americii, în New York. ”A fost incredibil!”

Bricul istoric Mircea a participat cu succes la parada organizată de Ziua Americii în New York. Velierul de epocă a putut fi admirat pe râul Hudson timp de 4 ore și poate fi vizitat în Brooklyn până marți.