Discursul lui Klaus Iohannis în Adunarea Generală a ONU. Ce anunț a făcut președintele

×
Codul embed a fost copiat

Preşedintele Klaus Iohannis a vorbit azi-noapte de la tribuna Adunării Generale a ONU, organizată la New York.

În discursul său a făcut referire la necesitatea întăririi şi creşterii eficienţei organizaţiei mondiale, care să se adapteze provocărilor actuale. Ca semn al sprijinului şi încrederii României în Naţiunile Unite, a spus Iohannis, ţara noastră candidează pentru un loc de membru nepermanent în Consiliul de securitate al ONU.

Preşedintele român şi-a început discursul de la tribuna ONU prezentând condoleanţe poporului mexican, greu încercat de un nou cutremur devastator.

Klaus Iohannis: "Candidatura noastră pentru un loc de membru nepermanent în Consiliul de Securitate, în mandatul 2020-2021, reflectă angajamentul categoric al ţării mele în sprijinirea eforturilor ONU pentru pace şi Securitate.”

Klaus Iohannis: “Sprijinim eforturile secretarului general pentru reforme substanţiale, menite să transforme ONU într-o organizaţie mai eficientă”

Citește și
klaus iohannis
Klaus Iohannis, întâlniri cu trei șefi de stat și lideri ai ONU și NATO la New York

Klaus Iohannis: "România pledează cu fermitate pentru modernizarea şi creşterea eficacităţii operaţiunile de menţinere a păcii. Sprijinim, de asemenea, reformarea ONU în domeniul combaterii terorismului. “

Klaus Iohannis:”În acest sens, România îşi menţine angajamentul faţă de iniţiativa comună cu Spania pentru posibila înfiinţare a unei Curţi internaţionale împotriva terorismului."

Securitatea a fost o altă temă abordata de seful statului.

Klaus Iohannis: "Conflictele prelungite din regiunea Mării Negre rămân o ameninţare serioasă. Suntem încă martori ai unor acţiuni întreprinse în detrimentul principiilor şi normelor dreptului internaţional."

Prezenţa presedintelui român la New York a fost şi prilejul unei noi întalniri cu Donald Trump. Klaus Iohannis a postat pe pagina sa de Facebook o fotografie de la recepţia la care a participat, marţi seara, la invitaţia preşedintelui Statelor Unite, alături de alţi şefi de state şi guverne.

Miercuri, Iohannis s-a întâlnit şi cu premierul Republicii Moldova. I-a transmis că a treia tranşă a împrumutului pe care România îl ofera Moldovei, şi care este acum în discuţie, "poate fi acordată". Personal, aştept, şi cu siguranţă aţi pregătit un răspuns instituţional cu câteva reforme care vor fi continuate sau lansate - a mai declarat preşedintele.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO S-a retras din fotbal la 24 de ani și acum face: „Nu voi regreta!”
GALERIE FOTO S-a retras din fotbal la 24 de ani și acum face: „Nu voi regreta!”
Citește și...
Klaus Iohannis şi soţia sa s-au fotografiat alături de Melania şi de Donald Trump la ONU
Klaus Iohannis şi soţia sa s-au fotografiat alături de Melania şi de Donald Trump la ONU

Preşedintele Klaus Iohannis şi soţia sa s-au fotografiat alături de Melania şi de Donald Trump la recepţia oferită în onoarea şefilor de delegaţii prezenţi la Adunarea Generală ONU

Klaus Iohannis, întâlniri cu trei șefi de stat și lideri ai ONU și NATO la New York
Klaus Iohannis, întâlniri cu trei șefi de stat și lideri ai ONU și NATO la New York

Klaus Iohannis a avut marţi la New York întrevederi bilaterale cu preşedintele Adunării Generale a ONU Miroslav Lajčák, cu preşedinţii Serbiei, Estoniei, Egiptului, precum şi cu preşedintele Consiliului European, și cu secretarul general NATO.

Recomandări
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, la vot în Parlament. Premierul își apără mandatul în fața legislativului
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, la vot în Parlament. Premierul își apără mandatul în fața legislativului

Moţiunea de cenzură depusă de Opoziţie şi intitulată ”România nu este de vânzare - fără progresişti la guvernare” a fost citită, lunea trecută şi urmează să fie dezbătută şi votată astăzi, de la ora 14.00.

A cincea seară de proteste în Capitală și marile orașe. Românii cer demisia Liei Savonea și schimbări în sistemul de justiție
A cincea seară de proteste în Capitală și marile orașe. Românii cer demisia Liei Savonea și schimbări în sistemul de justiție

În Capitală, a fost organizat marșul „Împreună pentru justiție”. Este cea de a cincea seară în care locuitorii din București și marile orașe ies în stradă pentru a cere reforme în justiție.

Spitalul de Copii din Iași funcționează în regim de avarie după contaminarea apei cu bacterii. Unii pacienți, redirecționați
Spitalul de Copii din Iași funcționează în regim de avarie după contaminarea apei cu bacterii. Unii pacienți, redirecționați

Spitalul de Copii din Iași funcționează în regim de avarie, după ce, în urmă cu două zile, s-a aflat că apa este contaminată cu bacterii. Până acum, 24 de pacienți au fost redirecționați către alte unități sanitare din județ, dar și din țară.