Bijuterii cadou de Craciun? Poate dupa ce trece criza!

×
Publicitate

Bijutierii din Statele Unite n-o mai duc stralucitor! Cum clientii nu se mai gandesc la diamante, peste 1.500 de magazine au dat faliment, numai anul acesta.

 

Bilantul pe 2009 este unul intunecat pentru bijutieri. Vanzarile de diamante si in general de pietre pretioase au scazut dramatic. Clientii americani, prin traditie cei mai avizi cumparatori de nestemate din intreaga lume, se gandesc de doua ori inainte sa dea o avere pe niste mofturi.

Situatia este cu atat mai dificila, cu cat nici pretul aurului nu da semne ca o sa scada prea curand.

Patronii isi pun totusi speranta in sarbatorile de iarna. Poate macar de Craciun, domnii generosi vor investi iar in pietre scumpe, pentru doamne pe masura.

Daca nu isi revin nici in iarna, bijutierii mizeaza pe piata din China. Asiaticii au inca bani de dat.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Cei mai puternici oameni din lume in 2009

Puterea a fost definita in mai multe feluri: ca un afrodisiac sau ca o amanta, insa adevarata sa natura ramane ascunsa.

A rezistat 45 de ore pe o bucata de gheata in deriva si cu un urs alaturi!

Un adolescent canadian de 17 ani a supravietuit unui adevarat cosmar. Baiatul a ramas timp de 45 de ore pe o bucata de gheata de 30 de metri care plutea in deriva.

Si-a aparat magazinul cu pretul a doua gloante!

Proprietarul unui magazin din Nevada, Statele Unite, i-a tinut piept unui hot care incerca sa-i sparga casa de marcat. S-a ales cu doua rani de glont, dar hotul a fost nevoit sa plece cu mainile goale.

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.