Cel mai mare scandal de la ACTA incoace. Au fost folosite cuvintele "cenzura" si "neconstitutional"

Cenzura

O noua lege privind infractiunile informatice a intrat in vigoare astazi in Filipine. Adoptarea acesteia a starnit un val de reactii negative si proteste din partea cetatenilor si a grupurilor media care se tem ca este un pretext pentru cenzura.

Noua lege, intitulata Legea 2012 pentru prevenirea infractiunilor informatice a fost promulgata de presedinte in data de 12 septembrie, potrivit BBC.

Potrivit autoritatilor filipineze, scopul acesteia este sa previna infractiunile informatice, pornografia infantila si sa identifice furtul si activitatile de spam. Insa, tot in baza acestei legi, calomnia devine o infractiune pedepsita cu pana la 12 ani de inchisoare.

Legea a fost adoptata de congres in scopul prevenirii comportamentului abuziv si delincvent, a declarat, miercuri, purtatorul de cuvant al presedintelui filipinez, Edwin Lacierda, intr-un comunicat de presa.

"Au fost ridicate intrebari privitoare la anumite dispozitii ale actului. Recunostem si sustinem nu numai ridicarea acestor probleme in fata unei instante de judecata, dar si propunerea unor amendamente la lege in acord cu constitutia", a spus acesta.

Citește și
acta
Proteste fara precedent, in weekend, in Europa. 120.000 oameni au iesit pe strazi impotriva ACTA

Cu toate acestea legea a intrat in vigoare, in ciuda protestelor.

Potrivit unui post de televiziune local, au fost dechise nu mai putin de opt procese care ridica problema neconstutionalitatii actului.

In semn de protest, mai multi activisti anomini au spart servere guvernamentale, iar jurnalistii au iesit la miting in strada. Utilizatorii de Facebook din Filipine si-au schimbat pozele de profil cu un fundal alb, ca sa isi exprime nemultumirea fata de aceasta masura, a declarat corespondentul BBC in Manila, Kate McGeown.

Protestatarii sustin ca legea va fi un pretext pentru cenzurarea criticilor aduse guvernului si va distruge libertatea de expresie.

Potrivit legii, orice persoana gasita vinovata de comentarii calomnioase facute pe internet, inclusiv pe site-uri de socializare ca Twitter sau Facebook, va fi amendata si/sau condamnata la inchisoare.

Serviciile secrete vor avea puterea, in baza acestei noi legi, sa caute si sa stocheze informatii personale ale cetatenilor simpli, fara niciun fel de mandat.

Potrivit Human Rights Watch, cu sediul in SUA, noua prevedere legala va dauna libertatii de expresie.

"Legea pentru prevenirea infractionalitatii informatice trebuie sa fie abrogata sau inlocuita. Le violeaza filipinezilor dreptul la libera exprimare si este absolut incompatibila cu obligatiile guvernamentale ale statului Filipine sub legislatia internationala", a spus directorul pe Asia Human Rights Watch, Brad Adams.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
GALERIE FOTO Emma Răducanu, desemnată cea mai atractivă jucătoare de tenis din lume!
Citește și...
Cate firme te vaneaza azi atunci cand downloadezi un film de pe BitTorrent. Ce ti se poate intampla
Cate firme te vaneaza azi atunci cand downloadezi un film de pe BitTorrent. Ce ti se poate intampla

Daca ACTA nu a intrat in vigoare, nu inseamna ca pirateria este legala. Iar un studiu efectuat de Universitatea din Birmingham arata ca utilizatorii de BitTorrent sunt monitorizati cu o atentie mai sporita ca niciodata.

Proteste fara precedent, in weekend, in Europa. 120.000 oameni au iesit pe strazi impotriva ACTA
Proteste fara precedent, in weekend, in Europa. 120.000 oameni au iesit pe strazi impotriva ACTA

 Manifestatiile impotriva tratatului ACTA au cuprins in weekend toate orasele importante de pe continent

Recomandări
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie
Guvernul Bolojan încheie anul 2025 cu restanțe și fără buget pe 2026. Prima decizie majoră așteptată să o ia în ianuarie

Anul 2026 nu va fi simplu, dar ar trebui să fie mai bun, a spus premierul Ilie Bolojan într-un bilanț al primelor 6 luni de guvernare.

Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina
Die Welt: Europa este pregătită să trimită până la 15.000 de soldați în Ucraina

Țările europene și-au declarat disponibilitatea de a trimite între 10.000 și 15.000 de soldați în Ucraina în primele șase luni după încetarea ostilităților, ca parte a garanțiilor de securitate, susține publicația germană Die Welt.

Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”
Cum petrec românii Revelionul. Un oraș a plătit 100.000 de euro pentru spectacol. „Facem o super-petrecere”

Pământenii care au intrat deja în 2026 l-au primit cu bucurie și focuri de artificii. Peste câteva ore va ajunge și la noi.