Cosmarul sotilor Borcea: au mercur in corp de 9 ori mai mult decat normal

×
Codul embed a fost copiat

Otraviti cu mercur, sotii Borcea au trecut in ultimele luni printr-un adevarat cosmar. Nu stiu cine le-a putut dori raul, insa nici nu isi pot explica cum de in corpul lor se afla o concentratie de mercur de noua ori mai mare ca normalul.

Acum, amandoi urmeaza tratament si spera ca organismul lor sa fie suficient de puternic si sa elimine metalul greu fara sa le fie afectate pentru totdeauna organele vitale.

"Starile erau foarte ciudate: aveam intepaturi in zona inimii, stari de ameteala, de rau, nu ma puteam ridica pentru o ora, doua din pat. Doua luni si jumatate a fost un cosmar, starile de rau erau inexplicabile", a declarat Mihaela Borcea.

Mihaela Borcea spune ca totul a inceput in vara anului trecut, cand atat ea, cat si sotul ei, au inceput sa aiba simptome ciudate. Pentru ca nu aveau nicio explicatie, au facut un set de analize si cu stupoare au constatat ca au in organism mercur.

"Medicii de la Viena mi-au spus ca am nivelul de mercur de noua ori mai mare decat normalul, iar cel de aluminiu de doua ori. Am vazut cu stupoare ca toate organele erau afectate: inima, creier, sangele era otravit - adica ma duceam clar pe un drum de pe care nu ma mai intorceam", a mai spus Mihaela Borcea.

Citește și
nicusor coroana flori victime comunism
Nicușor Dan a depus o coroană de flori pentru eroii Revoluției din 1989. Mesajul președintelui și premierului României. FOTO

Un raspuns similar l-a primit si actionarul lui Dinamo de la specialisti din Statele Unite. Asa ca sotii Borcea au decis sa inceapa tratamentul - unul complicat si de durata, care consta in zeci de pastile in fiecare zi.

Nici Mihaela, nici Cristi Borcea nu isi explica in acest moment cum le-a ajuns mercurul in organism. Exista mai multe variante. Fie cineva a vrut sa le faca rau intentionat si le-a contaminat mancarea sau bautura cu acest tip de metal greu. Fie pentru o perioada mai lunga de timp familia Borcea a stat in apropierea unui obiect contaminat si a consumat alimente contaminate fara sa stie acest lucru.

Mercurul ajunge prin sange pana la creier si poate declansa peste 40 de afectiuni. Intoxicatiile puternice pot duce la moarte.

Starea sotilor Borcea s-a ameliorat, insa ramane de vazut daca si in ce masura intoxicatia cu mercur le-a afectat pe termen lung vreun organ intern. Niciunul dintre ei nu intentioneaza sa mearga la politie si sa ceara o ancheta.

Apropiatii sotilor Borcea: Au fost otraviti intentionat cu mercur

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Apropiatii sotilor Borcea: Au fost otraviti intentionat cu mercur
Apropiatii sotilor Borcea: Au fost otraviti intentionat cu mercur

Cristi Borcea a aflat ca are o concentratie mare de mercur in sange in toamna anului trecut. El s-a tratat cateva luni intr-o clinica din Miami, Statele Unite. La numai cateva saptamani, sotia acestuia a aflat ca sufera de aceeasi boala.

Recomandări
Putin anunță că este pregătit să discute cu un președinte european, în contexul negocierilor internaționale de pace
Putin anunță că este pregătit să discute cu un președinte european, în contexul negocierilor internaționale de pace

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat pentru agenția rusă RIA Novosti, sâmbătă seară târziu, că președintele rus Vladimir Putin este pregătit să poarte un dialog cu omologul său francez, Emmanuel Macron, potrivit AFP.

Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”
Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”

Un marş memorial pe traseul Piaţa Victoriei - Piaţa Universităţii - Piaţa Revoluţiei, este anunţat pentru 21 decembrie, de la ora 17.00.

S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”
S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”

În 20 decembrie s-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România. Sirenele, care atunci anunțau că oamenii și-au recâștigat libertatea, au răsunat din nou în oraș, în semn de omagiu.