Romanul Corneliu Birtok-Baneasa a castigat medalia de aur si premiul special din Hong Kong la Salonul de Inventii Geneva

61494768

Inventatorul roman Corneliu Birtok-Baneasa a castigat medalia de aur la Salonul International de Inventii de la Geneva, cu un dispozitiv care reduce cu peste 5% consumul de combustibil pentru camioane si autobuze.

Inventia sa, intitulata ”Dispozitiv dinamic de transfer al aerului”, a fost una dintre cele 24 de inventii prezentate de echipele romanesti in acest an in Elvetia.

Pe langa medalia de aur, Corneliu a primit si premiul "Best Innovaton Award", din partea delegatiei inventatorilor din Hong Kong.

"In urma jurizarii in cadrul Salonului International de Inventii Geneva 2014, DDAT (dynamic device for air transfer ) a obtinut Medalia de Aur si Premiul Special Hong Kong", a scris Corneliu pe pagina sa de Facebook.

Dispozitivul proiectat de Corneliu a fost testat timp de trei ani de zile pe camioanele unei firme de transport din Deva. In urma probelor practice, a rezultat o reducere a consumului de combustibil de pana la 7 procente, in paralel cu cresterea puterii motorului cu 4%. In prezent testele continua pe autobuzele regiei de transport local din Alba Iulia.

Inventia sa a atras atentia Asociatiei Romane pentru Transport Rutier International, care ar putea implementa solutia pe camioanele sale. Reducerea costurilor pentru un camion care parcurge pana la un milion de kilometri pe an ar putea fi substantiala chiar si pentru reducerea consumului cu 2 litri la 100 de kilometri.

 

Corneliu este un "abonat" al premiilor Salonului de Inventii de la Geneva, unde a mai castigat medalia de aur in 2010, 2012 si 2013, argintul in 2009 si bronzul in 2011.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
FOTO Cum a fost pentru Andreea Bujancă să înoate alături de un delfin: ”Recomand tuturor! Pentru mine a fost prima dată”
Citește și...
Temperaturile au ajuns la 29 de grade după zile cu frig și ninsori. Seceta afectează deja mai multe zone

După zile cu frig și ninsori, luna mai ne-a amintit cât de aproape este vara. Temperaturile s-au apropiat de 30 de grade, iar în unele locuri au crescut și cu zece grade față de începutul lunii mai.

Cât de greu este pentru un străin să devină, oficial, român. Ce l-a impresionat pe Arun, din India, la istoria României

Zeci de cetățeni din Columbia, Noua Zeelandă, Egipt sau Turcia au depus astăzi jurământul de credință față de România și au devenit cetățeni cu acte și drepturi depline.

Salina Slănic Prahova l-a lăsat fără cuvinte pe Elon Musk. Ce a scris miliardarul despre „Minele din Moria” ale României

Salina Slănic Prahova ajunge, din nou, în atenția întregii lumi cu ajutorul miliardarului american Elon Musk.

Recomandări
Achiziție spectaculoasă a statului. Romgaz preia de la elvețieni combinatul chimic Azomureș

Compania de stat Romgaz a anunțat miercuri că va prelua combinatul chimic Azomureș, cea mai importantă mutare strategică după implicarea în proiectul Neptun Deep. 

Atribuțiile guvernului interimar. Moțiunea PSD-AUR a lăsat România fără putere de semnătură pentru 10 miliarde de euro

Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis într-un moment delicat, cu reforme blocate și termene-limită pentru PNRR. România riscă să piardă miliarde de euro în lipsa unor decizii rapide și a unui acord politic pentru proiectele mari. 

Cât de greu este pentru un străin să devină, oficial, român. Ce l-a impresionat pe Arun, din India, la istoria României

Zeci de cetățeni din Columbia, Noua Zeelandă, Egipt sau Turcia au depus astăzi jurământul de credință față de România și au devenit cetățeni cu acte și drepturi depline.