Ingrijoarare la Baia Mare! Tot mai multi bebelusi se nasc cu malformatii!

×
Publicitate

Medicii de la Maternitatea din Baia Mare au de-a face cu o situatie nemaintalnita, dupa ce in numai zece zile au venit pe lume sase copii cu malformatii grave.

Cauzele care duc la aparitia anomaliilor sunt multiple. Poluarea si factorii de mediu au un cuvant greu de spus in privinta sanatatii nou nascutilor. Medicii vorbesc mult insa si despre o alimentatie nesanatoasa, dar si despre infectii ale mamei, de cele mai multe ori neglijate.

In primele opt luni ale anului, numarul copiilor nascuti cu malformatii la spitalul din Baia Mare s-a dublat fata de aceeasi perioada a anului trecut, ajungand la 79.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Detinutii din Baia Mare au inceput scoala

Scoala a inceput azi si pentru detinutii din Penitenciarul de maxima siguranta Baia Mare.

S-a oprit cu TIR-ul in garajul unei familii din Tautii Magherausi

Soferul unui autotren a pierdut controlul volanului si a intrat cu tot cu masina in curtea unor oameni. Dupa ce a rupt un podet si a trecut peste cativa metri de gard, mastodontul s-a oprit in peretele unui garaj. Se pare ca soferul a adormit la volan.

Femeie gasita moarta intr-un apartament din Baia Mare

Alarmat ca verisoara nu ii deschide usa, un barbat a anuntat echipele de interventie, insa nu a scapat de ce s-a temut. Verisoara sa, care locuia singura, zacea moarta in apartament.

Recomandări
Nicușor Dan, criticat dur: Speranța s-a transformat în dezamăgire. Astăzi, dezamăgirea s-a transformat în indignare

Decizia președintelui Nicușor Dan de a-l apăra pe șeful SPP, generalul Lucian Pahonțu, în urma dezvăluirilor privind participarea acestuia la reprimarea manifestanților de la Revoluția din 1989 continuă să facă valuri. 

Prognoză sumbră. Debitul Dunării la intrarea în România o să scadă sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie

Debitul Dunării la intrarea în ţară va atinge în următoarele zile 1.600 mc/s, apoi va fi în scădere până la valoarea de 1.500 mc/s, situându-se sub mediile multianuale ale lunilor august şi septembrie.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.