Vremea azi, 8 aprilie. Două zile cu temperaturi ridicate și apoi se răcește brusc

×
Publicitate

Vremea se încălzește vineri. În jumătatea nord-vestică apar ceva înnorări, poate și câțiva stropi de ploaie, dar în restul țării avem timp frumos.

 Vântul se intensifica aproape peste tot, iar maximele pleacă de la 13 grade în depresiuni și ajung la 24 de grade în sudul României.

Vremea pe regiuni

Vedem ce se întâmplă în fiecare regiune și începem cu Dobrogea și cu Bărăganul. Pe aici temperaturile cresc simțitor și se face mai cald decât ar fi normal la această dată. O să avem o zi însorită, cu vânt destul de intens și 23...24 de grade pe la amiază.

Mai sus, în Moldova sudică și în nordul Munteniei găsim soare, vreme bună și temperaturi mai ridicate decât joi. Se ating 23...24 de grade, însă vântul prinde putere și aici.

Și în jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina se face mai cald decât joi și maximele ajung la 22...23 de grade. Pe aici se mai adună norii, dar ploile vin după lăsarea nopții. Vântul însă bate destul de tare, cu viteze de 55...65 KM/h.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș avem o zi agitată din cauza vântului. Se înnoreaza, după prânz; o să plouă puțin în unele zone, iar ploile se extind pe timpul nopții. Pe aici, temperaturile vor fi mai modeste, în jur de 15 grade.

În vestul țării se încălzește destul de mult. Joi, au fost 12...13 grade, vineri maximele ajung pe la 17...18 grade. O să avem vreme schimbătoare, înnorări, dar și perioade însorite. La noapte, ploile ajung și aici.

Și în Transilvania se mai adună norii. O să picure trecător și se întețește vântul. Se arată puțin și soarele, iar temperaturile urcă până la 17 grade. În depresiuni va fi mai răcoare decât ieri și se vor înregistra CEL MULT 13 grade.

În Oltenia se îndreaptă vremea și se face mai cald decât ar trebui. Norii apar în treacăt; nu sunt anunțate ploi, însă vântul devine activ și aici. Se ating în jur de 20 de grade pe la amiază.

În ținuturile sudice, găsim vreme frumoasă și temperaturi în creștere față de joi. Vremea devine caldă pentru această perioada, maximele ajung la 24 de grade, dar vântul are intensificări din când în când.

Cum va fi vremea în București și la munte

Și în București trecem la vreme caldă pentru data din calendar. Maxima ajunge la 24 de grade și o să avem o zi însorită, dar cu vânt intens și rafale de 40...45 Km/h. La noapte vor fi în jur de 9 grade.

Vremea șe încălzește și în zonele de munte. O să plouă, mai ales după lăsarea nopții, iar în Apuseni și în nordul Carpaților Orientali se pot strânge cantități însemnate de apă. Pe crește vântul va suflă tare, cu peste 80...90 KM/h.

Cum va fi vremea în București și la munte, în zilele următoare

În București, sâmbătă se încălzește și mai tare. Amiază ne-aduce soare, atmosfera de vară și 26 de grade în termometre. Vântul, însă, mai poate atinge viteze de 40...45 Km/h. Mâine-noapte vor fi 10...11 grade.

Duminică se răcește brusc și trecem la vreme mult mai rece decât ar fi normal. O să avem cel mult 12 grade, atmosfera închisă și ploi. nu se domolește nici vântul. Luni prindem vreme mai bună. Dimineață o să plouă puțin. Apoi se înseninează treptat și temperatura ajunge la 15...16 grade. În noaptea următoare o să fie frig și se vor atinge zero grade la marginea orașului.

La munte, ziua de sâmbătă ne-aduce vreme închisă, averse destul de consistente în majoritatea masivelor, dar și ninsori în zona montană înalta. Duminică se răcește foarte tare. O să ningă, mai mult în Carpații Meidionali, iar la altitudini mari o să fie viscol. Luni. rămânem cu vremea rece, dar se arată puțin și soarele. Mai vin ceva precipitații slabe, îndeosebi ninsori, iar vântul suflă mai tare pe crește.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ana Maria Tănăsie a spus totul: ”Am fost marginalizată, mă arătau cu degetul”
Ana Maria Tănăsie a spus totul: ”Am fost marginalizată, mă arătau cu degetul”
Citește și...
Reacția tânărului pasionat de chimie care s-a trezit cu Poliția în casă după ce a postat în online mai multe experimente

Pasiunea pentru chimie l-a trimis pe un tânăr de 25 de ani din Galați în arest la domiciliu. 

Vremea azi, 15 aprilie 2026. Soare și mai cald decât ar trebui. Până la cât urcă temperaturile

Ziua de astăzi aduce soare, vreme bună, dar și câțiva stropi de ploaie la munte, în vestul și în centrul țării. În zona intracarpatică se face mai cald decât ar trebui. Se vor atinge 23 de grade în nord-vest. 

Cum va fi vremea la începutul lunii mai. Meteorologii anunță temperaturi peste medie în următoarele săptămâni

Temperaturile vor fi mai ridicate decât cele obișnuite în regiunile intracarpatice în această săptămână, anunță marți meteorologii, care precizează că finalul lunii aprilie și începutul lunii mai vor aduce valori peste normalul perioadei.

Recomandări
Specialiștii români au dat verdictul după ce au analizat artefactele recuperate în Țările de Jos. Când vor reveni în România

Procesul celor trei olandezi suspectați că au furat Coiful de aur de la Coțofenești și brățările dacice a început în Țările de Jos. Noi imagini înregistrate de camerele de supraveghere arată că hoții ar fi stat în muzeu mai puțin de un minut. 

Surse: PSD vrea să îi dea ultimatum lui Ilie Bolojan: demisia până în 23 aprilie. Premierul a mers să discute cu Nicușor Dan

Președintele Nicușor Dan a discutat miercuri cu premierul Ilie Bolojan la Palatul Cotroceni, timp de două ore, potrivit unor surse oficiale.

„Grădinița groazei” din Craiova aparține de Mitropolia Olteniei. „Educatoarea îi punea să se bată între ei”

Este anchetă la o grădiniță din Craiova, după ce mai mulți părinți au depus plângeri pe numele unei educatoare în vârstă de 27 de ani.