Prognoza până pe 18 martie. Cât de cald va fi și când vine primăvara

Autor: Stirileprotv.ro
Ultimul update: Duminica 17 Februarie 2019 20:59
Data publicarii: Duminica 17 Februarie 2019 20:38
Categorie: Vremea
primavara romania

ANM a anunțat prognoza pentru perioada 18 februarie - 18 martie.

Potrivit estimărilor, valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice perioadei în cea mai mare parte a ţării, iar precipitaţiile îşi vor face apariţia spre mijlocul lunii martie. Documentul cu prognoza ANM poate fi consultat la finalul articolului!

Săptămâna 18.02.2019 – 25.02.2019

Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice acestui interval, la nivelul întregii țări.

Săptămâna 18.02.2019 – 25.02.2019

Regimul pluviometric va fi deficitar pe întreg teritoriul României, dar mai ales în jumătatea vestică a țării.

Săptămâna 25.02.2019 – 04.03.2019

Temperatura aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă, în cea mai mare parte a țării.

Săptămâna 25.02.2019 – 04.03.2019

Precipitațiile estimate a se înregistra în acest interval vor fi deficitare în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în regiunile din sud-vestul teritoriului.

Săptămâna 04.03.2019 – 11.03.2019

Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele specifice acestei săptămâni, în cea mai mare parte a țării.

Săptămâna 04.03.2019 – 11.03.2019

Cantitățile de precipitații vor fi în general apropiate de cele ce ar trebui să se înregistreze în mod normal în această perioadă.

Săptămâna 11.03.2019 – 18.03.2019

Mediile valorilor termice vor fi mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, la nivelul întregii țări.

Săptămâna 11.03.2019 – 18.03.2019

Regimul pluviometric estimat pentru această săptămână va fi în general apropiat de cel specific al perioadei.