Cod galben de ploi torențiale și grindină. Cele 23 de județe vizate

61959774

Vremea se va strica de marţi, de la ora 12.00, iar de la ora 18.00 este valabil un cod galben pentru 23 de judeţe.

Meteorologii au transmis, luni, o informare de instabilitate atmosferică accentuată care se va manifesta prin averse care vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului şi căderi de grindină.

Potrivit meteorologilor, de marţi, ora 12.00, până miercuri, ora 14.00, în cea mai mare parte a ţării vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse care vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului, izolat cu aspect de vijelie şi căderi de grindină.

Cantităţile de apă vor depăşi frecvent 15...25 l/mp.

De marţi, ora 18.00, până miercuri la ora 09.00 va fi cod galben în 22 de judeţe.

”În seara zilei de marţi (15 mai) şi în noaptea de marţi spre miercuri (15/16 mai) în Oltenia, Maramureş, cea mai mare parte a Transilvaniei, vestul şi nordul Munteniei şi în zona de munte a Banatului şi Crişanei va ploua torenţial, iar cantităţile de apă vor depăşi 30 l/mp şi izolat 50…60 l/mp”, anunţă meteorologii.

Judeţele vizate sunt Olt, Dolj, Mehedinţi, Caraş-Severin, Hunedoara, Gorj, Vâlcea, Argeş, Braşov, Sibiu, Alba, Cluj, Mureş, Sălaj, Satu Mare, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, integral, şi parţial judeţele Bihor, Arad, Timiş, Suceava, Prahova, Dâmboviţa.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Vremea 14 mai. Ploile apar în majoritatea zonelor țării. Cum va fi vremea în următoarele zile

Astăzi ploile vin în majoritatea zonelor şi vor fi mai consistente în sud-vest, la deal şi la munte. Maximele pleacă de la 16 grade în Moldova şi ajung la 24 de grade în nord-vestul ţării.

Grindina a distrus culturile din mai multe localităţi din Dolj și Mehedinţi

După zile toride, grindina s-a năpusit peste localitățile din Dolj și Mehedinți. La Perişor, străzile și curțile au fost acoperite cu un strat de gheață.

Vremea 13 mai 2018. Sunt așteptate ploi în mai multe regiuni ale țării

Duminica se răcoreşte şi o să plouă pe suprafeţe destul de mari în estul ţării; iar după-amiază vin ceva averse şi în celelalte zone. Maximele pleacă de la 14 - 15 grade în Bucovina şi ajung la 27 de grade în Banat şi Crisana.

Recomandări
SURSE: Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie

Președintele Nicușor Dan va face o nouă desemnare de premier la începutul lunii septembrie, fără să mai organizeze consultări politice oficiale cu partidele, au precizat pentru Știrile Pro TV surse apropiate de Palatul Cotroceni.

Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.