ANM: Cod portocaliu de ploi torențiale, vijelii și grindină până sâmbătă seară, în 13 județe

ANM
ANM

ANM a emis un cod portocaliu de ploi torenţiale, vijelii şi grindină, până sâmbătă seară, în 13 judeţe. Aproape tot restul ţării se află sub avertizare Cod galben

Meteorologii au emis avertizări Cod portocaliu de ploi torenţiale, descărcări electrice, vijelii şi grindină, începând de sâmbătă de la prânz, în judeţele Bacău, Vrancea, Vaslui, Galaţi, Brăila, Buzău, Ialomiţa, Călăraşi, Constanţa, Tulcea şi în zona de munte a judeţelor Suceava, Neamţ şi Argeş, în timp aproape tot restul ţării va fi sub Cod galben. De sâmbătă seară, vor rămâne sub Cod portocaliu judeţele Suceava, Neamţ, Bacău, Vrancea şi zona de munte a judeţului Buzău, iar incidenţa Codului galben se va reduce şi ea, potrivit News.ro.

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a actualizat avertizarea Cod galben de ploi însemnate cantitativ şi instabilitate atmosferică, valabilă sâmbătă între orele 10.00 şi 23.00.

"În intervalul menţionat, în jumătatea de est a ţării va ploua însemnat cantitativ şi vor fi pe alocuri şi manifestări de instabilitate atmosferică. În vestul Transilvaniei şi al Munteniei, în cea mai mare parte a Olteniei şi local în Banat şi zona de munte a Crişanei, după-amiaza şi seara, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, averse torenţiale, însoţite de descărcări electrice şi de intensificări de scurtă durată ale vântului, izolat vijelii şi grindină", au transmis meteorologii.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 20-30 litri/ metru pătrat şi pe arii restrânse 40-50 litri/ metru pătrat.

Citește și
Ploi și vijelii
Vremea azi, 19 iunie. Ploi torențiale și vijelii în toată țara. Unde se vor atinge 32 de grade

Între orele 12.00 şi 23.00, va fi în vigoare un Cod portocaliu de ploi abundente şi instabilitate atmosferică accentuată.

Astfel, în judeţele Bacău, Vrancea, Vaslui, Galaţi, Brăila, Buzău, Ialomiţa, Călăraşi, Constanţa, Tulcea şi în zona de munte a judeţelor Suceava, Neamţ şi Argeş va ploua abundent. În judeţele Mehedinţi, Gorj şi Vâlcea, instabilitatea atmosferică va fi accentuată şi vor fi averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantităţi de apă de 40-50 litri/ metru pătrat şi izolat 60-80 litri/ metru pătrat.

Ploi abundente vor fi, pe spaţii mici, şi în celelalte judeţe din Muntenia şi Moldova.

O altă avertizare Cod galben va fi în vigoare de sâmbătă, de la ora 23.00, până duminică, la ora 23.00.

În intervalul menţionat în Dobrogea, Moldova, estul Transilvaniei şi nordul Olteniei şi local în Muntenia, precum şi în zona Carpaţilor Meridionali şi Orientali va ploua însemnat cantitativ şi vor fi perioade cu manifestări de instabilitate atmosferică. Aversele vor avea şi caracter torenţial, pe alocuri vor fi însoţite de descărcări electrice şi de intensificări de scurtă durată ale vântului. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 20-30 litri/ metru pătrat şi pe arii restrânse 40-50 litri/ metru pătrat.

Meteorologii au afirmat că vremea se va menţine în general instabilă şi la începutul săptămânii viitoare, în special în zonele montane.

De sâmbătă, de la ora 23.00, până duminică, la aceeaşi oră, va fi în vigoare un alt Cod portocaliu. În judeţele Suceava, Neamţ, Bacău, Vrancea şi zona de munte a judeţului Buzău va ploua abundent şi se vor acumula cantităţi de apă de 40-50 litri/ metru pătrat şi izolat 60-70 litri/ metru pătrat.

Ploi, local abundente, vor fi şi în Dobrogea, precum şi în celelalte judeţe din Moldova şi din estul şi nord-estul Munteniei.

 

Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
Produsele impermeabile, la mare căutare în această perioadă. Vânzările au crescut și cu 50%
Produsele impermeabile, la mare căutare în această perioadă. Vânzările au crescut și cu 50%

Chiar dacă, teoretic, a început anotimpul în care de obicei stăm la plajă, vremea se opune cu înverşunare.

Vremea azi, 19 iunie. Ploi torențiale și vijelii în toată țara. Unde se vor atinge 32 de grade
Vremea azi, 19 iunie. Ploi torențiale și vijelii în toată țara. Unde se vor atinge 32 de grade

Astãzi avem atmosferã instabilã în majoritatea regiunilor. O sã plouã suprafețe extinse și se pot strânge peste 50 de litri de apã pe metru pătrat.

Mai mult străzi din Capitală au fost inundate în urma ploilor torențiale. Oamenii au fost avertizați prin mesaje RO-Alert
Mai mult străzi din Capitală au fost inundate în urma ploilor torențiale. Oamenii au fost avertizați prin mesaje RO-Alert

De ploaia torenţială nu a scăpat nici Capitala.

Ploile abundente au făcut prăpăd în țară. 49 de localități din 18 județe, grav afectate
Ploile abundente au făcut prăpăd în țară. 49 de localități din 18 județe, grav afectate

Ploile abundente de  au făcut ravagii în mai multe judeţe din estul şi sudul țării.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.