ANM: Cod Portocaliu de ploi abundente pentru litoral, până marți seara

61887304
iStock

Meterologii au emis Cod Portocaliu de ploi torențiale pentru județele Constanța și Tulcea, valabil în perioada 24 iulie, ora 17:00 - 25 iulie, ora 21:00.

În Dobrogea vor fi intervale de timp în care va ploua abundent și se vor acumula local cantități de apă de 40...50 l/mp și izolat 70...80 l/mp, conform ANM. Instabilitatea atmosferică se va menține accentuată până la sfârșitul acestei săptămâni.

cod ploi

De asemenea, codul galben de ploi abundente a fost prelungit până miercuri, 25 iulie, ora 21:00. Sunt vizate îndeosebi în regiunile estice, sud-estice şi în toate zonele de munte.

În intervalul menționat, îndeosebi în regiunile estice, sud-estice și în toate zonele de munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse local torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului ce vor lua și aspect de vijelie și izolat căderi de grindină.

Prin acumulare sau în intervale scurte de timp se vor înregistra cantități de apă de peste 25 l/mp și pe arii restrânse 40...50 l/mp.

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
Valul de căldură se întensifică în România în următoarele săptămâni. Cum va fi vremea la început de august

Luna iulie va fi mai caldă decât în mod obișnuit, când valul de caniculă se va intensifica, cu precipitații puține în mare parte a țării, arată prognoza meteo pe patru săptămâni.

Vremea azi, 3 iulie. Ploi torențiale și vijelii în aproape toată țara. Temperaturile pot urca până la 34 de grade

Vineri, instabilitatea va fi ridicată. Pe suprafețe extinse apar averse și doar în extremitatea vestică și în cea de nord-vest găsim vreme mai bună.

Cod roşu de ploi torenţiale şi descărcări electrice în localităţi din judeţele Botoşani şi Suceava, joi seara

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o nouă avertizare nowcasting Cod roşu de ploi de ploi torenţiale, valabilă până la ora 22:00 în localităţi din judeţele Botoşani şi Suceava.

Recomandări
Persoanele „traficate” de Viorel Pașca au fost repartizate în centre sociale din toată țara. Ce s-a întâmplat la Vâlcea

Soții Florica și Viorel Pașca, cei trei fii ai lor și o femeie angajată la azilele de bătrâni din Bihor, bănuiți de trafic de persoane, sunt cercetați sub control judiciar.

Benzina și motorina s-ar putea ieftini în iulie. Motivul pentru care prețurile ar putea crește din nou din august - expert

Prețurile carburanților ar putea începe să scadă în luna iulie, pe fondul ieftinirii petrolului pe piețele internaționale, însă reducerea ar putea fi doar temporară. 

Reacția ireală a Rusiei după ultimul mare atac asupra Kievului, soldat cu zeci de victime. Ce s-a văzut, de fapt, la Kremlin

Cel puțin 21 de oameni au fost uciși și 90 de răniți în atacul de joi asupra Kievului, unul dintre cele mai puternice de la începutul războiului.