ANM: Cod galben de vânt puternic în 27 de judeţe. Până când este valabil

62112956
ANM

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, o avertizare Cod galben de intensificări ale vântului, valabilă pe parcursul zilei de joi în 27 de judeţe.

Conform meteorologilor, între orele 6:00 - 21:00, vântul va avea intensificări temporare în nord-vestul şi centrul ţării cu viteze de 55 - 60 km/h, iar pe arii restrânse 70 - 80 km/h, transmite Agerpres.

În zona montană, vântul va avea intensificări, cu viteze de 70 - 90 km/h, în timp ce la altitudini de peste 1.700 de metri, îndeosebi în Carpaţii Orientali, rafalele vor depăşi 90 - 120 km/h, spulberând zăpada şi determinând diminuarea vizibilităţii.

ANM

Judeţele care se vor afla sub avertizare Cod galben de vânt sunt: Alba, Argeş, Arad, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Braşov, Buzău, Cluj, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Gorj, Hunedoara, Harghita, Mehedinţi, Maramureş, Mureş, Neamţ, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiş, Vâlcea şi Vrancea.

ANM precizează că intensificări ale vântului, cu viteze în general de 40 - 50 km/h se vor semnala local şi în restul teritoriului, iar în noaptea de joi spre vineri (4/5 februarie) vântul va mai prezenta intensificări în zona de munte şi în nord-est.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Revine canicula, cu temperaturi de până la 37 de grade. Vom avea nopți tropicale în unele zone. Cum va fi vremea în Capitală

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță un val de căldură care se va extinde și se va intensifica treptat în România în perioada 15 iulie, ora 12:00 – 18 iulie, ora 22:00.

Vremea azi, 15 iulie 2026. Temperaturile ajung la 35 de grade, dar în unele zone sunt așteptate ploi și furtuni

Miercuri se face mai cald decât în mod obișnuit la această dată, iar în Crișana și în Banat va fi caniculă și se ating 35 de grade. Disconfortul termic va fi ridicat în vest, nord-vest, dar și în sudul României.

Averse torențiale, descărcări electrice și vânt în unele zone ale țării. În Capitală vor fi temperaturi de 32 de grade

ANM a emis o informare de instabilitate atmosferică valabilă miercuri, 15 iulie, între orele 12:00 și 21:00. Cea mai mare parte a zonelor montane va fi afectată de averse torențiale, descărcări electrice și vânt, cu rafale de 50–70 km/h.

Recomandări
Percheziții DIICOT într-un dosar de fraudare a pensiilor: prejudiciu de 7 milioane de lei. 860 de persoane cu vechime falsă

Procurorii DIICOT au anunțat că anchetează o grupare care este acuzată că ar fi introdus în sistemul ANAF declarații fiscale false, pentru a crea vechime fictivă în muncă.

Revine canicula, cu temperaturi de până la 37 de grade. Vom avea nopți tropicale în unele zone. Cum va fi vremea în Capitală

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță un val de căldură care se va extinde și se va intensifica treptat în România în perioada 15 iulie, ora 12:00 – 18 iulie, ora 22:00.

Nicușor Dan a ajuns la Kiev pentru summitul dedicat Ucrainei. Mesajul transmis de Administrația Prezidențială

Preşedintele Nicuşor Dan a ajuns la Kiev. El va participa miercuri, la cea de-a cincea ediţie a Summitului Ucraina - Europa de Sud-Est, transmite Administraţia Prezidenţială.