Ultimele cule din Romania, vechi de sute de ani, stau sa se prabuseasca. "Ar putea face parte din patrimoniul UNESCO"

×
Codul embed a fost copiat

Ultimele cule din Romania, vechi de sute de ani, se degradeaza pe zi ce trece si nimeni nu ia nicio masura. Vorbim despre constructii fortificate de secol XIX, cu o inestimabila valoare istorica, aflate in zona Olteniei.

Autoritatile spun ca nu au bani sa le renoveze, asa ca multe dintre aceste cule stau sa se prabuseasca.

Cula Cioaba-Cintescu, din satul Siacu, Gorj, avea rol strategic pe vremuri. Astazi insa e o ruina. Acum insa nu mai are nici tavan, nici pardoseala.

Sorin Bucurescu, primarul comunei Slivilesti: "Inainte de o preda la Consiliul Judetean, am facut un acoperis provizoriu, s-o ferim de ploaie, zapada, pana cand va fi reconstituita, nu s-a intamplat nici pana azi."

Cuvantul "cula" inseamna, dealtfel, 'turn" in limba turca, si orice vizita aici ar putea deveni fascinanta pentru turisti. Dar soarta casei boieresti a fost alta: sub comunisti, a devenit depozit de grane, si abia dupa zece ani a fost amenajata ca muzeu. Insa dupa revolutie, cula a fost lasata de izbeliste si treptat, s-a degradat. Consiliul Judetean Gorj a preluat-o in urma cu trei ani, insa deja arata jalnic.

Citește și
biserica
Monumente istorice, lasate in paragina. Turnul bisericii evanghelice din Rotbav s-a prabusit cu tot cu orologiu si clopotele

Intr-un alt sat, la Runcurel, acelasi peisaj dezolant. Si acolo, cula Eftemie Nicolaescu este intr-o stare deplorabila. Aceasta are insa un proprietar, care traieste in Bucuresti.

Autoritatile locale sustin ca ar fi dispuse sa se ocupe de renovare, dar cu o conditie.

Albinel Firescu, reprezentant al Muzeului Judetean Gorj: "Dupa modelul manastirilor din Moldova, care au intrat in patromoniul UNESCO, ar putea face parte din patrimoniul UNESCO, cu conditia restaurarii si integrarii intr-un circuit turistic."

In tot judetul Gorj exista opt cule. Patru dintre ele sunt in paragina.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
600 de cladiri istorice risca sa cada precum bisericile fortificate din Robav si Roades.
600 de cladiri istorice risca sa cada precum bisericile fortificate din Robav si Roades. "O catastrofa, nimeni n-are grija"

Monumente de nepasare. Asta sunt autoritatile romane care in lipsa de idei, de bani si de respect pentru traditie, lasa sute de cladiri cu valoare istorica intr-o jalnica paragina.

Monumente istorice, lasate in paragina. Turnul bisericii evanghelice din Rotbav s-a prabusit cu tot cu orologiu si clopotele
Monumente istorice, lasate in paragina. Turnul bisericii evanghelice din Rotbav s-a prabusit cu tot cu orologiu si clopotele

Avem sute de monumente istorice care odata refacute ar putea atrage mii de turisti. Cu toate acestea, le lasam in paragina, nepasatori.

"Chinurile" prin care trece un monument istoric, cand proprietarul il vrea distrus. Autoritatile vor un Cod al Patrimoniului

Pentru ca in intreaga tara sute de monumente istorice se afla in paragina, un nou cod al patrimoniului ar putea sa-i lase fara proprietate pe cei care detin monumente si le distrug.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.