S-a deschis sezonul de schi în Alpii francezi. Cât costă un ski pass pentru o zi

×
Codul embed a fost copiat

În Alpii francezi se dă startul sezonului de schi. În ultimele zile, acolo a nins abundent, așa că pârtiile sunt numai bune pentru pasionații sporturilor de iarnă.  

Două stațiuni montane vor fi deschise turiștilor din acest weekend, cu o săptămână mai devreme decât se așteptau inițial autoritățile locale.

În stațiunea Val Thorens (val torans) plugurile au serios de lucru la curățarea pârtiilor. E zăpadă cât vezi cu ochii, așa că angajații stațiunilor de schi muncesc de zor pentru a da, în curând, drumul la distracție.

Reporter: „Nu vei fi epuizat înainte de deschiderea stațiunii?
Angajat resort schi: Nu. Ne menținem în formă. E un antrenament. Așa vom fi gata să mânuim racletele sau fondue-ul de brânză.”

Aflată pe pe teritoriul Alpilor francezi, la o altitudine de 2.300 de metri, Val Thorens este cea mai înaltă staţiune dedicată sporturilor de iarnă din Europa. Are peste 600 de kilometri de pârtii.

Citește și
politie franta
Un prosper om de afaceri şi fost deputat ucrainean, arestat în Franța
UN ALT NUME SONOR a fugit din țară. Avea o pedeapsă de 12 ani de închisoare

Benjamin Blanc, administratorul pârtiilor din Val Thorens: „În acest moment, aproximativ 20-30% din stațiune este deschisă și vom crește acest procent în zilele următoare. Într-o săptămână sau două, stațiunea va fi deschisă în totalitate.”

Între timp, în magazinele unde se vând articole de iarnă, vânzătorii se asigură că au suficientă marfă pe stoc.

Sandrine Bertand, proprietara unui magazin de închiriat schiuri: „Trebuie să asamblăm noile schiuri, să le etichetăm. Trebuie să pregătim totul până sâmbătă, când clienții vor dori să încerce noile schiuri. Am avut o presimțire bună legată de acest sezon. A nins, a fost frig, așa că am sperat că vom putea deschide stațiunea un pic mai devreme decât în mod normal.”

O veste mult așteptată de pasionații sporturilor de iarnă, mai ales că mulți dintre ei au ratat anul trecut sezonul de schi din cauza ninsorilor slabe.

Bertand Lalanne, managerul unei agenții de turism: „De când a început să ningă, săptămâna trecută, am primit zilnic aproape 200 de apeluri telefonice, pentru că oamenii vor să facă rezervări."

Schior: „Nu reușim să schiem în fiecare an pe 13 noiembrie. Astăzi, am făcut o mică drumeție.
Reporter: V-a plăcut?
Schior: Vizibilitatea nu a fost prea bună, acolo sus a fost mult vânt, dar trebuie să ne antrenăm, așa că...”

Tignes, o altă stațiune montană din Alpii francezi, va fi deschisă turiștilor din acest weekend. Un ski pass de-o zi costă 38 de euro.

Articol recomandat de sport.ro
Belgienii ironizează un român după tragere: "Bani aruncați pe fereastră! Lukaku îi va face sandvici"
Belgienii ironizează un român după tragere: "Bani aruncați pe fereastră! Lukaku îi va face sandvici"
Citește și...
Noua modă din Alpii francezi: Turiștii schiază alături de animale sălbatice
Noua modă din Alpii francezi: Turiștii schiază alături de animale sălbatice

Cum acest an nu a fost prea generos în zăpadă, localnicii dintr-o stațiune aflată în Alpii francezi au găsit modalități interesante pentru a-i atrage pe turiști.

 

Un prosper om de afaceri şi fost deputat ucrainean, arestat în Franța
Un prosper om de afaceri şi fost deputat ucrainean, arestat în Franța

Un prosper om de afaceri şi fost deputat ucrainean care face obiectul unei cereri de extrădare pentru „infracţiuni financiare” a fost reţinut marţi seara în staţiunea de schi Courchevel, din Alpii francezi, au indicat miercuri surse judiciare.

Baza secretă a unor spioni ruşi specializaţi în asasinate, descoperită în Alpii francezi
Baza secretă a unor spioni ruşi specializaţi în asasinate, descoperită în Alpii francezi

Cincisprezece spioni ruşi au folosit Alpii francezi ca bază pentru operaţiuni în toată Europa, dezvăluie ziarul Le Monde în ediţia sa de joi.

Recomandări
Doi civili palestinieni au fost uciși pentru fiecare militant Hamas. Oficial israelian: Raportul este
Doi civili palestinieni au fost uciși pentru fiecare militant Hamas. Oficial israelian: Raportul este "extrem de pozitiv"

Un raport de doi civili palestinieni ucişi în Gaza pentru fiecare militant Hamas este "extrem de pozitiv", având în vedere provocările luptei urbane, a declarat luni un purtător de cuvânt al Forţelor de Apărare Israeliene pentru CNN.

Mircea Geoană conduce în topul încrederii românilor. Cum explică sociologii poziția Dianei Șoșoacă
Mircea Geoană conduce în topul încrederii românilor. Cum explică sociologii poziția Dianei Șoșoacă

Mircea Geoană este pe primul loc în topul încrederii românilor, iar senatoarea Diana Șoșoacă este pe la mijloc, dar înaintea președintelui Klaus Iohannis, pe final de mandat.

Ciolacu s-a întâlnit cu Blinken în SUA. Premierul i-a mulţumit pentru ajutorul în recuperarea românilor din Fâșia Gaza
Ciolacu s-a întâlnit cu Blinken în SUA. Premierul i-a mulţumit pentru ajutorul în recuperarea românilor din Fâșia Gaza

România este şi a fost mereu un partener foarte apropiat şi un aliat foarte apreciat, a afirmat, luni, secretarul de stat Antony Blinken, la întâlnirea cu premierul Marcel Ciolacu.