Palatul Primăriei Municipiului București - în ce condiții poate fi vizitat

62557181
Shutterstock

Palatul Primăriei Municipiului București, numit în trecut Palatul Ministerului Lucrărilor Publice, este una dintre cele mai frumoase clădiri vechi din Capitală.

Este situată chiar vizavi de Grădina Cișmigiu, pe Bulevardul Elisabeta, iar din anul 2004 este inclusă pe lista Monumentelor istorice.

Deși în prezent acest palat este sediul Primăriei Municipiului București și nu poate fi vizitat în scop turistic, clădirea este uneori deschisă publicului, pentru tururi ghidate gratuite, cu ocazia unor evenimente culturale speciale, precum Noaptea Muzeelor, când găzduiește și expoziții deosebite, dedicate istoriei orașului.

Îți prezentăm în continuare câteva informații interesante despre Palatul Primăriei Capitalei.

Scurt istoric al Palatului Municipiului București

Palatul Primăriei Capitalei a fost construit de inginerul Elie Radu între anii 1906-1910, după planurile apreciatului arhitect Petre Antonescu, în stil neoromânesc, foarte apreciat la vremea respectivă, iar la fundație și la planșee a fost folosit beton armat de calitate.

După inaugurare, în anul 1910, palatul a devenit sediul Ministerului Lucrărilor Publice, dar la scurt timp după aceea, în timpul ocupației germane din perioada 1916-1918, a fost transformat în Comandatura Generală Germană. Clădirea a revenit la funcția sa inițială după sfârșitul Primului Război Mondial, găzduind Ministerul Lucrărilor Publice și al Comunicațiilor.

Serios avariat de bombardamentele din Al Doilea Război Mondial, palatul a fost renovat tot după proiectele arhitectului Petre Antonescu, iar în anul 1948 a fost construit încă un etaj. În decursul timpului, clădirea a devenit, pe rând, sediul mai multor instituții ale statului, precum Ministerul Construcţiilor și Consiliul Popular al Municipiului Bucureşti.

Sediul Primăriei Capitalei

Începând cu anul 1990, în acest palat funcționează Primăria Capitalei. Din păcate, clădirea s-a degradat în timp, iar în 2010 sediul instituției a fost mutat în altă parte, pentru ca Palatul Primăriei Municipiului București să fie renovat și să-și regăsească frumusețea de odinioară.

Au fost necesari în total șase ani de lucrări intense - patru ani pentru consolidarea clădirii și alți doi ani pentru modernizarea ei. În cele din urmă, în anul 2016 proiectul de renovare a fost finalizat cu o investiție de 28 de milioane de euro, scrie Real Estate Magazine, iar Primăria Capitalei a revenit în acest sediu.

În prezent, Palatul Primăriei Municipiului București poate fi vizitat cu grup organizat, numai în cadrul unor evenimente speciale. Dacă vă doriți să vedeți interiorul acestei superbe clădiri din București, profitați de următoarea Noapte a Muzeelor, când veți putea admira și expozițiile organizate în clădire, care amintesc despre trecutul zbuciumat al acestui oraș.

Articol recomandat de sport.ro
Splendida Ana Ivanovic, fericită după divorț. Ce pensie alimentară plătește Schweinsteiger
Splendida Ana Ivanovic, fericită după divorț. Ce pensie alimentară plătește Schweinsteiger
Citește și...
Sfaturi pentru turiștii care vizitează Europa în perioade caniculare. Ultimul etaj al Turnului Eiffel a fost închis

La Paris, căldura intensă a dus la închiderea vârfului Turnului Eiffel și a determinat autoritățile să reamintească vizitatorilor să ia măsuri de precauție.

Vacanță în Europa cu buget redus. Cum să prinzi cele mai bune oferte la biletele de avion

Dacă plănuiești o vacanță în Europa vara aceasta, poți economisi semnificativ la biletele de avion urmând câteva sfaturi simple.  

Campingul pe litoral, o alternativă tot mai căutată de turiști. Tarifele pentru o zi în Mamaia Nord

Vacanța la cort sau cu rulota pe litoral a devenit o opțiune tot mai accesată. Iar numărul de campinguri și glampinguri a crescut față de anul trecut, de la 73 la peste 90.

Recomandări
Reactorul 2 de la Cernavodă ar putea fi oprit în următoarele 48 de ore. Nivelul Dunării continuă să scadă

Unitatea 2 a Centralei Nuclearoelectrice de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat în dimineața zilei de 13 august, în contextul scăderii continue a nivelului Dunării. 

Nicușor Dan i-a chemat la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR şi UDMR. Caută un acord pe legea salarizării

Preşedintele Nicuşor Dan se va întâlni marţi, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR şi UDMR pentru discuţii privind proiectul legii salarizării.

Meteorologii au prelungit avertizarea de caniculă. Codul portocaliu de caniculă a intrat în vigoare | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis mai multe avertizări cod galben și cod portocaliu pentru zilele de marți și miercuri, fiind prognozate temperaturi de până la 39 de grade Celsius, disconfort termic ridicat și nopți tropicale.