Noua atractie in Europa: leaganul la 100 de metri inaltime, pe o cladire din Amsterdam. Cat costa distractia

×
Publicitate

Doritorii de senzatii tari au parte de o noua atractie in Europa. Un leagan instalat la 100 de metri inaltime, la ultimul etaj al unei cladiri din Amsterdam le da fiori turistilor.

Cei care nu au insa curaj sa urce in leagan, se multumesc cu privelistea pe care o ofera locul.

Instalat la etajul al 22 lea al unei cladiri din Amsterdam, leaganul este cel mai inalt din Europa si face furori printre turisti. A fost inaugurat in august, insa a fost deja testat de oameni din intreaga lume. Cei mai curajosi si cei care reusesc sa tina ochii deschisi au parte de o priveliste de ansamblu a orasului. Cel mai rezonant punct turistic, cartierul rosu, poate fi vazut inclusiv din leagan.

"Ma asteptam sa imi fie frica, pentru ca ma tem de inaltimi, asa ca la inceput am fost un pic speriat, insa dupa cateva minute a inceput sa-mi placa.

Reprezentantii companiei au declarat ca au vrut sa construiasca in Amsterdam o atractie care sa concureze cu turnul Eiffel sau cu London Eye.

Cei care se aventureaza in leaganul situat la 100 de metri deasupra pamantului sunt legati cu o centura de siguranta, iar viteza cu care se misca instalatia este limitata. Un moment de adrenalina ii costa pe curajosi 12 euro, iar copiii pot incerca leaganul pentru jumatate din pretul normal.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Al doilea cel mai mare velier din lume, la Regata Marii Negre de la Constanta. "Asa ceva in Romania nu s-a mai facut"

Sezonul estival nu s-a incheiat inca la malul marii. Turistii sunt asteptati in acest weekend la spectacolul celor mai frumoase nave cu panze din lume. Regata Marii Negre va avea loc in portul Constanta, unde velierele pot fi vizitate gratuit.

Solutia pentru ca alti turisti sa nu mai ramana fara vacanta platita. Cum functioneaza fondul de garantare a sejururilor

Dupa ce sute de romani si-au ratat vacantele in urma insolventei a doua mari agentii de turism, ceilalti jucatori de pe piata propun infiintarea unui fond de garantare a sejururilor.

Experienta de neuitat pentru copiii dintr-o tabara din Muntii Apuseni: Am descoperit o parte a Romaniei care m-a impresionat

Peste 4 mii de fotografii - atatea au reusit sa faca 70 de copii stransi intr-o tabara organizata in Muntii Apuseni.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.