Spania - Germania, a doua semifinala la Cupa Mondiala 2010

Spania - Paraguay

Reprezentativa Spaniei, campioana europeana en-titre, s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale, dupa ce a invins, cu scorul de 1-0 (0-0), selectionata Paraguayului.

Singurul gol al meciului a fost marcat de atacantul spaniol David Villa, in minutul 83.

Atat Paraguay cat si Spania au ratat cate un penalti in timpul primelor 90 de minute, primii prin Cardozo, in minutul 59, iar spaniolii prin Xabi Alonso, in minutul 61.

Acesta din urma a transformat initial lovitura de pedeapsa, dar arbitrul a dictat repetarea ei dupa ce a observat ca unii jucatori spanioli au intrat in careu cand mijlocasul nu executase lovitura inca.

Omul meciului a fost desemnat spaniolul Andres Iniesta.

Reprezentativa Spaniei va intalni, miercuri, in semifinalele Cupei Mondiale, nationala Germaniei.

Germania a invins Argentina si s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Paraguayul a invins Japonia, la Pretoria, cu scorul de 5-3 (0-0), in urma executarii loviturilor de departajare.

Olanda a invins cu 2-1 selectionata Slovaciei, intr-un meci disputat pe Durban Stadium, in cadrul optimilor de finala ale competitiei din Africa de Sud.

Cupa Mondiala baga Anglia in coma alcoolica

Abuzul de alcool, cu precadere printre tineri, a devenit o chestiune spinoasa in Marea Britanie. Problema a luat insa o amploare alarmanta de cand a inceput Campionatul Mondial de Fotbal din Africa de Sud.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

STENOGRAME din cazul discipolului lui Bivolaru. Cum și-a mințit o victimă că a salvat-o de la moarte deblocând o chakră

Un instructor de yoga din București, considerat discipol al lui Gregorian Bivolaru, este acuzat fapte grave.