Svitolina, discurs în lacrimi la Wimbledon, după atacul Rusiei asupra unui spital de copii: "A fost o zi foarte grea". VIDEO

Elina Svitolina

Elina Svitolina, 29 de ani, locul 21 WTA, a izbucnit, luni, în plâns, la interviul acordat pe teren, după ce s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon.

Ea a afirmat că i-a fost extrem de greu să joace după ce a aflat că un spital pentru copii din Kiev a fost bombardat de forțele ruse.

"Am jucat foarte bine, dar...ştiţi...este o zi foarte grea pentru poporul ucrainean", a spus Svitolina, care a izbucnit în plâns, în timp ce publicul a aplaudat şi a încurajat-o.

"Nu a fost uşor să mă concentrez. De dimineaţă a fost greu să citesc ştirile, aşa că mă bucur că am putut juca", a aăugat ea.

Elina Svitolina, favorită 21, a acces în sferturi la Wimbledon, după victoria în faţa sportivei chineze Xinyu Wang, locul 42 WTA, scor 6-2, 6-1.

În "sferturi", Svitolina va juca împotriva Elenei Rîbakina, din Kazahstan, cap de serie 4.

Rusia a trimis, luni dimineaţă, în plină zi, rachete asupra oraşelor din Ucraina, ucigând cel puţin 37 de civili şi avariind semnificativ principalul spital de copii din Kiev, în cel mai grav atac aerian din ultimele luni. Părinţi cu bebeluşi în braţe au ieşit pe stradă în faţa spitalului, ameţiţi şi plângând după atacul aerian care a avut loc - fapt rar - în plină zi. Ferestrele au fost sparte şi panouri au fost smulse, iar sute de locuitori din Kiev ajutau la îndepărtarea resturilor.

Apărarea aeriană a doborât 30 din cele 38 de rachete care au fost folosite în atacul de luni, au declarat forţele aeriene. Cincizeci de clădiri civile, inclusiv clădiri rezidenţiale, un centru de afaceri şi două facilităţi medicale au fost avariate în Kiev, în oraşele centrale Kivoi Rog şi Dnipro şi în două oraşe din est, a declarat ministrul de interne. Dincolo de bilanţul deceselor, sunt peste 125 de răniţi, potrivit presei ucrainene.

Keanu Reeves s-a făcut pilot auto! Cum s-a descurcat în prima cursă la profesioniști!

Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a estimat că suspendarea pentru două meciuri dictată împotriva fotbalistului turc Merih Demiral pentru un gest controversat la EURO 2024 este una pur politică.

Anglia învinge Elveția la loviturile de departajare și se califică în semifinalele Euro 2024, după un meci modest în care primul șut pe poartă a venit în minutul 80.

Mesajul emoționant transmis de tricolori pentru suporteri: „Nu a fost să fie. Ne e dor de voi”

Echipa naţională a postat, pe pagina oficială de Facebook, un mesaj de mulţumire către suporteri, sâmbătă, în ziua în care tricolorii ar fi jucat în sferturile Euro 2024 dacă s-ar fi calificat.

Ce a declarat selecționerul Angliei înainte de meciul cu Elveția de la EURO 2024. „Mă aştept să jucăm bine”

Selecţionerul Angliei, Gareth Soutghate, a declarat că nu este "îngrijorat" înaintea meciului cu Elveţia, din sferturile de finală ale EURO 2024, chiar dacă este conştient că elevii săi vor înfrunta o echipă "excelentă" şi cu idei "clare".

EURO 2024. Franţa s-a calificat în semifinale, după o victorie la penalty-uri cu Portugalia (5-3)

Franța elimină Portugalia și se califică în semifinale, unde va da peste Spania. Meciul din sferturile de finală ale EURO 2024 a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO

AEP: Diana Şoşoacă şi-a depus din nou candidatura. BEC analizează în şedinţa de la ora 18:00

Preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Toni Greblă, membru al Biroului Electoral Central, a declarat că Diana Şoşoacă şi-a depus din nou candidatura la prezidenţiale, iar duminică, la ora 18:00, BEC va lua în discuţie această solicitare.

Elena Lasconi îl pune la zid pe ÎPS Teodosie: „Este aripa rusă din Biserica Ortodoxă, trebuia de foarte mult timp exclus”

Candidatul USR pentru preşedinţia României, Elena Lasconi, îl critică pe arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, spunând că sfaturile date de acesta în ceea ce priveşte relaţiile dintre femei şi bărbaţi încurajează violenţa.

Deja s-a întâmplat a doua oara în ultimele zile. Un individ bolnav psihic a atacat o femeie, la Craiova. Sora îl externase

Un individ bolnav psihic a atacat o femeie în Craiova, după ce fusese scos din spital pe semnătura surorii sale. Este al doilea caz de acel fel numai săptămâna aceasta.