Suedia - România 2-1. Ocazie urișă ratată la ultima fază de Săpunaru

nationala de fotbal a Romaniei
Agerpres

SUEDIA - ROMÂNIA. România a debutat cu stângul în preliminariile Euro 2020, fiind învinsă de Suedia, în deplasare, scor 2-1.

Suedia s-a impus prin golurile marcate de Robin Quaison (33) şi Viktor Claesson (40), în timp ce pentru tricolori a înscris Claudiu Keşeru (58).

TOATE GOLURILE VIDEO ȘI REACȚIILE DUPĂ MECI SUNT PE SPORT.RO

SUEDIA - ROMÂNIA, live text:

Repriza II

Minutul 90+4: Final de meci, România pierde primul meci din campania Euro 2020.

Minutul 90+3: Ocazie uriașă pentru România, după o centrare în careu. Săpunaru trage din 2 metri în portar.

Minutul 63. România forțează egalarea și atacă în valuri. Keseru ajunge în careu cu balonul, dar șutează puțin pe lângă poartă.

Minutul 57: GOL ROMÂNIA. Keseru, care l-a înlocuit pe Mitriță la pauză, marchează din 6 metri, cu capul, după centrarea lui Răzvan Marin.

Repriza I

Minutul 45: Pauză, se anunță un început dezastruos în campania pentru EURO 2020, unde vom fi gazde.

MINUTUL 39: GOL SUEDIA. Stanciu greșește de această dată o pasă, suedezii duc mingea pe partea dreaptă, iar centrarea este respinsă până la Claesson, care îl învinge pe Tătărușanu cu un șut de la 16 metri.

Minutul 34: GOL SUEDIA. Răzvan Marin greșește o pasă în centru, suedezii duc mingea pe partea stângă, iar Quaison marchează din centrare, de lângă Grigore.

Minutul 30: Lovitură liberă de la 25 de metri pentru România, Nicușor Stanciu trage la o palmă de bară.

Minutul 15: Stanciu primește mingea la 16 metri, dar șutează cu stângul mult peste poartă.

Minutul 3: ocazie pentru suedezi, care aduc mingea în careul  nostru, însă se împiedică în final în ea.

ECHIPELE DE START:

Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig, 3. Filip Helander, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 6. Ludwig Augustinsson - 10. Emil Forsberg, 7. Sebastian Larsson, 20. Krsitoffer Olsson, 17. Viktor Claesson - 11. Robin Quaison, 9. Marcus Berg. Selecţioner: Janne Andersson.
Rezerve: 12. Kart-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt - 5. Alexander Fransson, 8. Alexander Isak, 13. Gustav Svensson, 14. Anton Tinnerholm, 15. Sam Larsson, 16. Emil Krafth, 18. Sotirios Papagiannopoulos, 19. Sebastian Andersson, 21. Jimmy Durmaz, 22. Ken Sema.
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 6. Cristian Manea, 21. Dragoş Grigore, 22. Cristian Săpunaru (căpitan), 11. Nicuşor Bancu - 3. Tudor Băluţă, 18. Răzvan Marin - 7. Alexandru Chipciu, 10. Nicolae Stanciu, 20. Alexandru Mitriţă - 9. George Puşcaş. Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve: 1. Costel Pantilimon, 16. Florin Niţă - 2. Romario Benzar, 4. Cosmin Moţi, 5. Dan Nistor, 8. Ianis Hagi, 13. Claudiu Keşeru, 14. Alexandru Cicâldău, 15. Paul Anton, 17. Ciprian Deac, 19. Andrei Ivan, 23. Dennis Man.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenţi: Stuart Burt, Simon Bennett; arbitru de rezervă: Paul Tierney (toţi din Anglia)
Delegat UEFA: Ariel Kenneth Scheiman (Israel), observator UEFA pentru arbitri: Jan Carlsen (Danemarca)

În perioada dinaintea confruntării din Suedia, în lotul anunţat iniţial de Cosmin Contra au survenit câteva modificări, Cristian Ganea, Gheorghe Grozav şi George Ţucudean devenind indisponibili.

Lotul României pentru confruntarea cu Suedia şi pentru meciul următor din preliminariile Euro-2020, cu Insulele Feroe:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0)

Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj, 7/1), Romario Benzar (FCSB, 14/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Dragoş Grigore (Ludogoreţ, 33/0), Cosmin Moţi (Ludogoreţ, 14/0), Nicuşor Bancu (U Craiova 1948 CS, 7/0)

Mijlocaşi: Tudor Băluţă (FC Viitorul, 3/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS, 3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 1/0), Alexandru Mitriţă (New York City FC, 6/0), Dennis Man (FCSB, 2/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 18/3), Dan Nistor (Dinamo, 1/0)

Atacanţi: George Puşcaş (Palermo, 4/1), Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 29/7), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0)

Potrivit UEFA, naţionalele României şi Suediei au mai fost adversare de zece ori: suedezii s-au impus de patru ori, românii de trei ori şi trei partide s-au terminat la egalitate. În cele zece confruntări, Suedia a înscris 20 de goluri şi România 11. Ultima dată, cele două reprezentative s-au întâlnit într-un meci amical disputat la Craiova, în martie 2018, joc câştigat de tricolori cu scorul de 1-0.

NEWS ALERT Lovitură grea pentru Ianis Hagi! Anunțul făcut de scoțieni

Este o zi importantă pentru România. Cel mai râvnit trofeu din fotbal din 2020 a ajuns în studioul Ştirilor PRO TV. Trofeul va fi decernat anul viitor la Campionatul European, turneu care va fi transmis integral la PRO TV.

Grupa EURO 2020: România se va lupta cu Spania, Suedia și Norvegia

Naţionala de fotbal a României va evolua în Grupa F a preliminariilor EURO 2020, alături de Spania, Suedia, Norvegia, Feroe şi Malta, potrivit tragerii la sorţi efectuate duminică la Dublin.

Eșec după eșec în cazul proiectelor pentru Euro 2020. Autoritățile îsi pasează vina: ”Un idiot”

Cătălin Cîrstoiu: „Nu sunt în incompatibilitate. La Anemona Med mi-am ajutat colegi”

Medicul Cătălin Cârstoiu, candidatul comun al PSD și PNL pentru Primăria Capitalei a declarat că mandatul său este pe masa coaliției. Liderii celor două partide i-au cerut să lămurească acuzațiile de incompatibilitate.

Statele membre NATO au ajuns la un acord privind Ucraina. Decizia anunțată de Jens Stoltenberg

Statele membre NATO au ajuns la un acord cu privire la trimiterea de sisteme de apărare antiaeriană suplimentare în Ucraina, printre care baterii de rachete Patriot, a anunţat, vineri, secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg.

Trei dintre avioanele de luptă F-16 cumpărate de MApN din Norvegia au ajuns în România. GALERIE FOTO

Ministerul Apărării Naţionale anunţă că vineri trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România de la Regatul Norvegiei au aterizat în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu", de la Câmpia Turzii, în vederea dotării Escadrilei 48 Vânătoare.