Starea de sanatate a lui Michael Schumacher se imbunatateste. Anuntul facut de purtatoarea de cuvant a fostului pilot

61547062

Starea de sanatate a lui Michael Schumacher se imbunatateste, a declarat Sabine Kehm, purtatoarea de cuvant a septuplului campion mondial de Formula 1, cu ocazia unui eveniment promotional, relateaza Agerpres.

"Suntem fericiti sa putem spune ca el (Schumacher) face progrese, si spun asta tinand mereu cont de gravitatea ranii pe care a suferit-o la cap", a afirmat Sabine Kehm vineri, in interviul acordat unui sponsor.

Fostul rege al Formulei 1 va mai avea nevoie de mult timp pentru recuperare, a subliniat totusi purtatoarea sa de cuvant.

Schumacher, 46 de ani, s-a ranit grav la cap in Alpii francezi in decembrie 2013, intr-un accident de schi in urma caruia a fost in coma aproape sase luni.

Tratat timp de cinci luni in spitalul din Grenoble (Franta), fostul pilot, iesit din coma, s-a intors in Elvetia pe 16 iunie pentru a primi ingrijiri in spitalul universitar din Lausanne, renumit pentru expertii sai in neurologie.

El a revenit in septembrie alaturi de familie, in casa sa din Gland, pe malul raului Leman.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
27 mai, IN DIRECT la Pro TV | Dnipro - Sevilla, FINALA Europa League, se vede de la ora 21:45

Cenusereasa semifinalelor Europa League, intrusa din aceasta faza, a reusit aseara minunea! Dnipro Dnipropetrovsk, o echipa necunoscuta pentru multi, va juca finala competitiei impotriva Sevillei, pe 27 mai.

Simona Halep a pierdut semifinala turneului de la Roma si locul 2 WTA. Prima reactie a sportivei

Simona Halep a fost eliminata in semifinalele turneului de la Roma, la capatul unui meci cu Carla Suarez Navarro, pe care l-a pierdut cu 6-2, 3-6, 5-7.

Simona Halep a invins-o pe Alexandra Dulgheru in sferturile turneului de la Roma. Meci cu Carla Suarez Navarro in semifinale

Simona Halep, numarul doi mondial, s-a calificat, joi, in semifinala turneului WTA de la Roma, dupa ce a invins-o fara drept de apel pe Alexandra Dulgheru, numarul 72 mondial. Romanca o va intalni in semifinale pe Carla Suarez Navarro.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.