Motivul pentru care Simona Halep a abandonat meciul din sferturile Rogers Cup

Ultimul update: Sambata 10 August 2019 08:45
Data publicarii: Sambata 10 August 2019 08:40
Categorie: Stiri Sport
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a explicat, sâmbătă, de ce a abandonat meciul cu jucătoarea cehă Marie Bouzkova, precizând că a avut probleme la tendonul lui Ahile încă de la primul meci de la turneul Rogers Cup.

„Am avut probleme la tendonul lui Ahile încă de la primul meci aici. Astăzi am simţit asta mai mult, de aceea am decis să abandonez”, a spus Halep, conform News.ro.

Întrebată în legătură cu o eventuală contruntare cu Bianca Andreescu, dacă nu ar fi abandonat, fostul lider WTA a spus că aceasta ar fi avut loc în finală. „Mâine aş fi jucat cu Serena şi nu este uşor”, a adăugat ea.

Pe pagina sa de Facebook, Simona Halep le-a mulţumit fanilor pentru susţinere: „Îmi pare rău că nu am putut termina meciul în această seară, dar vreau să le mulţumesc incredibililor fani din Toronto pentru că au venit – v-am auzit! Vă mulţumesc pentru o săptămână fantastică, Rogers Cup”.

Simona Halep, locul 4 mondial, a abandonat meciul cu Marie Bouzkova (Cehia, 91 WTA), din sferturi de la Rogers Cup, din cauza unei accidentări la tendon.

După 20 de minute, Halep era condusă cu 4-0 în primul set însă a reuşit să egaleze, dar a pierdut setul cu 4-6, după 46 de minute. Apoi, jucătoarea română a decis să se retragă, după ce a cerut intervenţia medicului, ea acuzând dureri la un tendon.

Halep era deţinătoarea trofeului.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!

Sursa: News.ro

Simona Halep a abandonat meciul din sferturile Rogers Cup după un set. Ce probleme are
Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Toronto
Halep, calificare în optimile de finală ale turneului WTA de la Toronto
Ionuț Mărieș - MasterChef 2019

I s-a spus că nu este potrivit la niciun job, însă a decis să vină la MasterChef. Ionuț a pregătit o farfurie inedită care l-a făcut pe chef Chelaru să zică:"Ce-ai făcut măi Ionuțe? Ce-a fost în capul tău?"

06:22
Mihai Pencea și Daniel Horvat - MasterChef 2019

Daniel și Mihai au gătit niște preparate îndrăznețe și vor să demonstreze că sunt demni de bucătăria MasterChef. "Întâi și întâi, acest preparat merge cu o palincă!"

03:41
Andreea Dos Santos - MasterChef 2019

Încă un șort de aur! Andreea Dos Santos i-a încântat pe cei trei jurați cu o rețetă deosebită și a scăpat de proba eliminatorie

06:49
Jeremy Besadoux - MasterChef 2019

Se distrează la locul de muncă și vrea să se simtă bine și la MasterCheF. Cu origini din Franța, Jeremy a pregătit o farfurie mediteraneană

06:16
Giani l-a vândut pe Labuș

02:50
Daniela Lupu - MasterChef 2019

"Cofetăria înseamnă relaxare pentru mine". Cu acest principiu, Daniela i-a relaxat și pe cei trei jurați cu un desert apetisant.

06:59
Profu' face pe babysitterul

02:30
Celentano l-a făcut fericit pe Firicel

03:03
"Tu crezi că ăștia-s proști sau fac mișto de noi?"

04:45
Cel mai bogat tânăr român, Sebastian Dobrincu, se lansează în muzică. Marius Moga i-a scris prima piesă

17:44
Cristiano Ronaldo izbucnește în plâns, într-un interviu
Momentul în care Cristiano Ronaldo izbucnește în plâns, într-un interviu. Ce l-a emoționat
Sportivul care a anunțat că e purtător de HIV: „M-am gândit la sinucidere”
200 de bicicliști și-au testat limitele, lângă Alba Iulia. „Traseul nu e lipsit de pericole”
Simona Halep a anunțat că se va antrena din nou cu Darren Cahill: ”Bine ai venit”
Mesajul primit de Bianca Andreescu de la Drake, după ce i-a reproşat că nu a felicitat-o
Pilotul Anthoine Hubert a fost condus pe ultimul drum. Imagini emoționante
Bianca Andreescu
Bianca Andreescu, invitată în emisiunea lui Jimmy Fallon. Ce a spus despre finala US Open
Cel mai bun jucător al naţionalei Cubei a fugit în altă ţară şi a luat 4 colegi cu el
Bianca Andreescu, mesaj de mulţumire pentru fanii din România
Bianca Andreescu, ședință foto cu trofeul US Open, primul ei titlu de Mare Șlem
Rafael Nadal a câștigat finala US Open după un meci de aproape 5 ore
Primele reacții după meciul slab contra Maltei. Pușcaș încă mai speră la calificare