Meciul PSG - Istanbul Başakşehir, suspendat după cuvintele rasiste ale arbitrului de rezervă Sebastian Colţescu

×
Publicitate

UEFA confirmat, marţi seara, că meciul dintre PSG şi Istanbul Başakşehir, suspendat în min. 16, la scorul de 0-0, din cauza remarcilor rasiste ale arbitrului de rezervă român Sebastian Colţescu, va fi reluat miercuri, cu alţi arbitri.

''În urma unui incident la meciul din UEFA Champions League din această seară dintre Paris Saint-Germain FC şi Istanbul Başakşehir FK, UEFA a decis în mod excepţional - în urma discuţiilor cu ambele cluburi - ca minutele rămase să se joace mâine (miercuri, n. red.), cu o nouă echipă de oficiali. Ora de start a fost fixată pentru 18:55 CET (19:55 în România)'', se arată în comunicat.

Forul continental a anunţat că o anchetă amănunţită va fi demarată imediată în legătură cu incidentul.

Meciul dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir a fost suspendat în min. 16, la scorul de 0-0, din cauza unor cuvinte rasiste ale celui de-al patrulea oficial, românul Sebastian Colţescu, relatează AFP, citat de Agerpres.

 

În ciuda încercărilor oficialilor UEFA de a convinge jucătorii celor două echipe să reia partida marţi seara, unii jucători ai clubului turc nu au dorit să continue meciul, deşi atacantul senegalez Demba Ba a făcut o propunere în acest sens, ca jucătorii celor două echipe să revină pe gazon ţinându-se de mână, potrivit Radio Monte Carlo.

Staff-ul campioanei Turciei şi jucătorii acesteia, urmaţi de cei ai echipei PSG au luat decizia de a părăsi terenul după eliminarea antrenorului secund al formaţiei din Istanbul, fostul atacant camerunez Pierre Achille Webo, acuzând afirmaţii rasiste din partea arbitrului de rezervă.

Colţescu i-a cerut în min. 16 lui Haţegan să intervină pentru a-l calma pe Webo, care a fost prea vehement la o decizie a arbitrului de centru, potrivit AFP. Colţescu l-a identificat pe antrenorul secund al echipei turce cu termenul de ''tipul negru'', iar Haţegan i-a arătat cartonaşul roşu fostului atacant camerunez.

 

Webo a protestat, iar atacantul franco-senegalez Demba Ba (rezervă) a coborât din tribună şi l-a acuzat de rasism pe Colţescu, reproşându-i că s-a referit la culoarea pielii lui Webo, întrebându-l dacă ar fi făcut la fel şi dacă era cazul unei persoane albe, relatează AFP.

 

Şi jucători de la PSG, printre care Neymar, Mbabbe şi Marquinhos, au venit pentru a cere explicaţii la marginea terenului. După mai multe minute de discuţii cele două echipe au părăsit terenul.

Ulterior, preşedintele campioanei Turciei a afirmat că echipa sa nu va relua jocul dacă al patrulea oficial (Colţescu) nu va fi îndepărtat.

''Al patrulea arbitru a spus 'negru'' în faţa lumii întregi! Dacă al patrulea arbitru va fi scos de pe teren, atunci vom relua jocul. Dacă el va rămâne pe teren, atunci Başakşehir nu va relua meciul'', a declarat Goksel Gumusdag pentru TRT Spor.

Ovidiu Haţegan este arbitrul de centru al meciului dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir, care are loc pe Parc des Princes, în Grupa H.

Arbitri asistenţi sunt Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, iar al patrulea oficial a fost nominalizat Sebastian Colţescu. Arbitru video este italianul Marco Di Bello, iar conaţionalul său Maurizio Mariani este arbitru asistent video.

În Grupa H, primele trei clasate au şanse la calificarea în optimile de finală. Manchester United ocupă primul loc, cu 9 puncte, urmată de Paris Saint-Germain, 9 puncte, RB Leipzig, 9 puncte, şi Istanbul Başakşehir, 3 puncte.

Până acum Haţegan a arbitrat meciurile Dinamo Kiev - Juventus 0-2 (20 octombrie), Atletico Madrid - RB Salzburg 3-2 (27 octombrie), Atalanta - Liverpool 0-5 (3 noiembrie), Manchester United - Istanbul Başakşehir 4-1 (24 noiembrie) şi Şahtior Doneţk - Real Madrid 1-0 (1 decembrie), el fiind primul arbitru care conduce meciuri în toate cele şase etape ale grupelor într-un sezon de Champions League.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
România va debuta în preliminariile CM 2022 acasă cu Macedonia de Nord. Programul complet al Grupei J

Naţionala României va debuta în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2022 pe teren propriu, contra Macedoniei de Nord, pe 25 martie 2021, a anunţat FRF pe site-ul său, după ce UEFA a comunicat programul grupelor din zona europeană.

Breakdance-ul va deveni probă olimpică începând cu Jocurile Olimpice din 2024 de la Paris

Breakdance-ul va fi inclus în arena olimpică cu ocazia Jocurilor Olimpice de vară de la Paris din 2024.

Tricolorii și-au aflat adversarii pentru preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2022

Naţionala României a fost repartizată în Grupa J, alături de Germania, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia şi Liechtenstein, în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2022, care va fi găzduită de Qatar.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.