Gimnastul Andrei Muntean, medalie de bronz la sărituri, la Universiada de la Taipei

andrei muntean
Facebook.com

Gimnastul Andrei Muntean a obţinut, miercuri, medalia de bronz în finală la sărituri, la Universiada de la Taipei.

Andrei Muntean s-a clasat pe locul 3 (medie de 14,600, după ce a fost notat cu 14,800 la prima săritură şi cu 14,400 la cea de-a doua). Medalia de aur i-a revenit lui Audrys Nin Reye (Republica Dimonicană, 14,783).

Tot miercuri, în finală la paralele, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 5 (13,800), medalia de aur fiind câştigată de rusoaica Daria Spiridonova (14,233).

Prima medalie pentru România a fot câştigată, marţi, de Larisa Iordache – aur la individual-compus.

În concursul pe echipe, doar la masculin, România a fost pe locul 14 (230,050 puncte).

Citește și
cristi chivu
Reacțiile incredibile ale lui Chivu din ultimul meci cu Inter. Cum a fost surprins la marginea terenului | GALERIE FOTO

România este reprezentată la Taipei de 91 de sportivi, care concurează la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo masculin, gimnastică artistică, scrimă şi judo.

În total, participă 7.639 sportivi, în 275 de evenimente care vor include 21 de ramuri sportive.

La ediţia din 2015, de la Gwanju (Coreea de Sud), România a obţinut 7 medalii (una de aur, trei de argint, trei de bronz), ocupând locul 29 în clasamentul pe naţiuni.

România a fost gazda ediţiei de iarnă a competiţiei, în 1951 (Poiana Braşov), şi a celei de vară din 1981 (Bucureşti).

Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
Larisa Iordache a câștigat medalia de aur la Universiada de la Taipei
Larisa Iordache a câștigat medalia de aur la Universiada de la Taipei

Gimnasta Larisa Iordache a obţinut, marţi, medalia de aur la individual-compus, la Universiada de la Taipei, sportiva tricoloră fiind calificată în alte trei finale – la paralele, bârnă şi sol.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.