F1: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Braziliei. Pilotul Red Bull a bifat a 17-a sa victorie în 2023

max verstappen
Getty

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a triumfat, duminică, în Marele Premiu de Formula 1 al Braziliei.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull), care şi-a asigurat deja al treilea titlu de campion mondial, a câştigat Marele Premiu al Braziliei, a 20-a din cele 22 de etape ale sezonului de Formula 1.

Pilotul batav a plecat din pole position în cursa disputată duminică pe circuitul Interlagos de la Sao Paulo, reuşind a 17-a sa victorie în 2023, notează Agerpres.

Weekendul trecut, în Mexic, Max Verstappen obţinuse al 16-a lui succes în acest an, îmbunătăţindu-şi recordul de 15 victorii într-un sezon, stabilit anul trecut.

Britanicul Lando Norris (McLaren) a încheiat pe locul 2 şi a obţinut un punct suplimentar pentru cel mai rapid tur de pistă, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin) a fost pe locul 3, după un duel cu mexicanul Sergio Perez (Red Bull).

Verstappen, ajuns la 52 de victorii în cariera sa, a cucerit al treilea titlu mondial consecutiv luna trecută în Qatar, când Reb Bull şi-a asigurat din nou titlul în campionatul constructorilor. Red Bull a câştigat 19 din cele 20 de curse din acest an, notează Reuters.

Presa internațională a căzut în capcana FCSB! Spaniolii, singurii care n-au luat plasă: „Nu au marcă, nume și palmares!”

Pilotul olandez de Formula 1 Max Verstappen și-a asigurat sâmbătă al treilea titlu de campion mondial al piloților, după ce a câștigat 13 din cele 15 curse din sezonul 2023.

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Japoniei, disputat pe circuitul de la Suzuka. Tot la Suzuka, Red Bull Racing şi-a asigurat titlul mondial la constructori.

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Olandezul a plecat în cursă de pe poziţia a 14-a

Pilotul olandez Max Verstappen a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei ,deşi a plecat de pe locul 14 al grilei de start.

Industria înfloritoare care a fost distrusă în România. Implicația „reginei serelor”, o femeie cu conexiuni politice

„De unde sunt florile?”, partea I. Când creştinii ortodocși celebrează Floriile, vorbim despre o industrie înfloritoare - vânzarea plantelor verzi şi florilor în România.

Gabriel Liiceanu: Rușii trăiesc de opt secole cu supunerea și instinctul de invadare în gene. „Nu se vor opri”

După opt secole de totalitarism, poporul rus “are supunerea interiorizată în genele sale istorice”, și e gata să își activeze oricând “instinctul de invadare”, pentru că “este învățat să cucerească lumea”.

Surse: PSD încearcă în continuare să-l convingă pe Piedone să se retragă din cursa pentru Primăria Capitalei

Gabriela Firea s-a înscris oficial în cursa pentru primăria generală. A fost opțiunea doi a partidului, după ce social-democrații și liberalii s-au convins că nu au șanse cu un candidat comun.