Voluntarii de la Ovidiu Rom au colorat viata unor copii din Vizuresti

×
Publicitate

Poate parea ciudat ca intr-o lume in care copiii au computere si chiar telefoane mobile, merg in vacante in strainanate si invata engleza de cum fac primii pasi exista inca fetite si baieti care se uita la o carte de colorat ca la o minune.

Ultimele cinci luni din viata unor copii din satul Vizuresti, Dambovita, au fost fascinante. Voluntarii din asociatia Ovidiu Rom i-au invatat sa scrie, sa coloreze si i-au antrenat pentru primul an de scoala sau pentru grupa pregatitoare.

La ultima intalnire, inainte de vacanta, copiii care au participat la atelierele "Sotron 0" au aratat ce au invatat.

"Sotron 0" a fost ca o deschidere pentru acesti copii catre invatatura. In acelasi timp, programul a venit si in ajutorul familiilor lor, care n-au avut posibilitatea sa ii inscrie la gradinita sau scoala.

Cei din Asociatia Ovidiu Rom promit sa ii ajute pe toti copiii sarmani care n-au acces la educatie. Impreuna cu cei din Asociatia Telefonul Copilului vor lansa in iunie campania nationala de constientizare publica: "Scoala te face mare".

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Daca vreti sa aveti urmasi, lasati-va ajutati!

UPDATE: Acesta este mesajul medicilor pentru barbatii Romaniei. Cifre recente arata ca au fost depistate de doua ori mai multe cazuri de cancer testicular si de infertilitate masculina fata de acum 10 ani.

Expunerea la zgomote puternice ne poate afecta organismul pe termen lung

Creierul este supus unui stres enorm, pulsul creste, iar cantitatea de hormoni din sange depaseste valoarea normala. Iata tot atatea motive pentru a ne feri de sunetele agresive.

Gripa "porcina" a ajuns si in Romania!

Primul caz a fost confirmat, astazi, la o femeie de 30 de ani, din Bucuresti, care locuieste la New York, de unde a si sosit in Capitala acum patru zile.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.