REZULTATE EVALUARE NATIONALA 2013 Bistrita-Nasaud. Un sfert dintre absolventi au obtinut medii sub 5

61347063

REZULTATE EVALUARE NATIONALA 2013 Bistrita-Nasaud. Absolventii de clasa a opta asteapta acum cu nerabdare afisarea rezultatelor, care va avea loc sambata, pana in ora 16:00.

UPDATE 17:43

Un sfert dintre absolventii din Bistrita-Nasaud care au sustinut Evaluarea Nationala au obtinut medii mai mici de cinci, in timp ce opt eleve au luat media 10, potrivit rezultatelor anuntate, sambata, de Inspectoratul Scolar Judetean.

24 de elevi au luat medii intre 1 si 1,99, un numar de 99 au luat medii intre 2 si 2,99, alti 217 au luat medii intre 3 si 3,99 si 354 au luat medii intre 4 si 4,99. Intre 5 si 5,99 au luat medii 450 de elevi, intre 6 si 6,99 un numar de 399 de elevi, iar intre 7 si 7,99 alti 384 de elevi.

Medii intre 8 si 8,99 au obtinut 434 de elevi, intre 9 si 9,99 un numar de 406, iar media zece a fost obtinuta de opt candidati, din care sapte din mediul urban.

"Din analiza rezultatelor reiese ca 25 la suta dintre elevi nu au reusit sa obtina media la examen mai mare de 5. Astfel, procentul de elevi care au media peste 5 este de 75", se arata intr-un comunicat de presa al ISJ Bistrita-Nasaud.

Potrivit sursei citate, la Limba si literatura romana, 82 la suta dintre elevi au luat note peste 5, iar dintre acestia 417 (15,02 la suta) au luat note intre 9 si 9,99, iar 15 (0,54 la suta) au luat nota zece.

La Matematica, 71,78 la suta dintre cei care au sustinut examenul au obtinut note mai mari de 5, iar dintre acestia 457 (16,45 la suta) au obtinut medii intre 9 - 9,99, iar 117 (4,21 la suta) au obtinut nota 10.

Media 10.00, adica nota 10 la ambele materii, au obtinut urmatorii elevi: Cristina Stupinean - Scoala Gimnaziala nr. 4 din Bistrita, Lavinia Ciobanu - Scoala Gimnaziala "Mihai Eminescu" din Nasaud, Adina Fulop - Scoala Gimnaziala nr. 1 din Bistrita, Catalina Olah - Scoala Gimnaziala "Lucian Blaga" din Bistrita, Teodora Toca - Scoala Gimnaziala din Dipsa, Emilia Cozma - Scoala Gimnaziala "Grigore Silasi" din Beclean, Dalma Daroczi - Scoala Gimnaziala "Grigore Silasi" din Beclean si Rahela Pogacean - Scoala Gimnaziala "Grigore Silasi" din Beclean.

Majoritatea elevilor sustin ca examenele din acest an de la EVALUARE NATIONALA 2013 au fost usoare, atat la limba si literatura romana, cat si la matematica.

Dupa incheierea probelor care s-au desfasurat fara probleme insemnate de disciplina in timpul examenelor, elevii si parintii asteapta acum cu sufletul la gura sa afle notele.

REZULTATELE LA EVALUAREA NATIONALA 2013 vor fi afisate sambata, pana in ora 16:00. Intre orele 16:00-22:00, elevii pot depune contestatii, iar rezultatele finale vor fi publicate miercuri, trei iulie.

Stirileprotv.ro va vor tine la curent cu toate rezultatele de la examen in timp real, pe fiecare judet din Romania.

Aici vei gasi REZULTATE EVALUARE NATIONALA 2013 Bistrita-Nasaud, imediat ce ele vor fi facute publice de Inspectoratul Scolar.

REZULTATE EVALUARE NATIONALA 2013 Bistrita-Nasaud vor fi afisate si pe site-ul inspectoratului scolar Bistrita-Nasaud.

 

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Citește și...
Salvatorii de pe mare au protestat față de noua lege a salarizării: „Cam 4.000 lei în mână. Doi oameni pe o navă fac salvare”

Cei care au intervenit marți să salveze echipajul de pe nava GAS Lisbon, în largul mării, la Sulina, dar și colegii lor, au protestat la Constanța.

Grav afectați de seceta din 2025, fermierii români vor primi despăgubiri de 15 milioane de euro. Când vor intra banii UE

Comisia Europeană a adoptat Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2026/1698, prin care alocă un sprijin financiar de urgență fermierilor din cinci state membre afectate de fenomene climatice nefavorabile: Croația, Cipru, Portugalia, România și Slovenia.

Federaţiile din educaţie anunţă că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării: ”Negocieri false”

Federaţiile din educaţie au anunţat că refuză să participe la ”aşa-zisele” discuţii pe tema legii salarizării, care erau programate joi, 23 iulie, la Ministerul Muncii.

Recomandări
Surse: Trei directori din companii de stat de armament au fost reţinuţi de DNA pentru luare de mită

Trei directori din companii de stat de armament au fost reţinuţi de procurorii DNA, fiind acuzaţi că ar fi luat mită, au declarat vineri surse judiciare pentru Agerpres.

Încă un incident în Marea Neagră. Navă comercială avariată în apropiere de Sfântu Gheorghe - posibil de o dronă sau o mină

O navă comercială care transporta cărbuni din Statele Unite către Ucraina a fost avariată în noaptea de 23 spre 24 iulie în Zona Economică Exclusivă a României, la aproximativ 22 de mile marine de Sfântu Gheorghe.

Secretarul general al ONU: Situaţia în Orientul Mijlociu a scăpat de sub control şi se află la marginea inimaginabilului

Conflictul din Orientul Mijlociu a ajuns într-un punct critic, iar regiunea se află „la marginea inimaginabilului”, a avertizat secretarul general al ONU, Antonio Guterres, în cadrul unei dezbateri desfășurate în Consiliul de Securitate al ONU.