Poveste cu carti la Bookfest

×
Publicitate

Cit mai colorate, cu multe poze si, daca se poate si cu jocuri. Asa sunt cele mai dorite carti de copii la Bookfest Junior, targul, care are loc in acest week-end, in Parcul Tineretului din Capitala.

Parintii au insa ultimul cuvant. Si cum ei isi doresc sa le cumpere doar carti folositoare, trebuie sa stie sa negocieze, cu nazdravanii de cativa anisori.

De exemplu, Abudi are 8 ani si este in clasa a doua. Cand s-a vazut printre atatea carti n-a vrut sa plece pana cand nu le-a rasfoit pe toate. 

Mama a castigat de data asta, desi copilul isi dorea o carte cu poze. L-a convins ca "Povestea cu gaze" nu e potrivita pentru varsta lui. 

La urmatorul stand ii pune in mana o carte despre Egipt. Dar piramidele nu i s-au parut atat de interesante lui Abudi, asa ca mama l-a indemnat catre alte carti, cum sunt cele cu basme romanesti.

Daca o carte de Ion Creanga costa 13 lei, cele ilustrate ajung pana la 60 de lei bucata. Dar vanzarile arata ca pretul nu conteaza pentru majoritatea parintilor.

Targul este deschis si maine, de la 10 la 6 seara.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
„Traiul în doi este mai ieftin”. De ce tinerii preferă să stea în chirie până își găsesc „jumătatea”

Tinerii amână căsătoria și momentul cumpărării unei locuințe. Preferă să stea cu părinții sau în chirie până la 30 de ani și după acest prag să devină proprietari. 

Aproximativ 20.000 de angajați din educație au protestat în București. Ei susțin că multe salarii din sistem au scăzut

Angajații din educație au protestat patru ore în capitală, nemulțumiți de proiectul legii salarizării unice. Au fost aproximativ 20.000 de oameni, potrivit sindicaliștilor.

Pod din lemn, din Sibiu, salvat de voluntari. Este vechi de aproape 200 de ani și mai sunt doar câteva în țară

Un pod de lemn acoperit cu șiță, vechi de aproape două secole, este salvat de meșteri și arhitecți voluntari, ajutați de comunitatea din localitatea Gura Râului, județul Sibiu. 

Recomandări
Surse: Pentru că nu are suficiente voturi, Adrian Veștea este dispus să negocieze inclusiv cu parlamentarii din AUR

​După ce mai multe partide din fosta coaliție au anunțat că nu îl vor sprijini, Adrian Veștea a declarat că acceptă orice voturi, inclusiv de la AUR.

Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR

PSD a ales să guverneze doar în vremurile bune și i-a lăsat pe ceilalți să se descurce în perioadele dificile, chiar dacă asta nu i-a menținut statutul de cel mai mare partid și a dus la crearea AUR, arată Lucian Croitoru într-o analiză politică.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.