Oficial, 60.000 de imigranti au casa in Romania. Sunt insa sute de mii

×
Publicitate

Proverbiala ospitalitate a romanilor este doar o vorba in vant, se plang strainii care au venit sa-si caute norocul in tara noastra.

Lasati de izbeliste de oficiali, zeci de mii de imigranti ajunsi in Romania ingroasa randurile celor care muncesc la negru. Iar strainii care au afaceri la noi spun ca statul le pune bete in roate.

Altii spun ca in Romania chiar este o gura de rai, cu toate ca afacerile cu mancarea chinezeasca, de exemplu, nu mai merg aici ca acum cativa ani.

Oficial, sunt 60.000 de imigranti in Romania, dar cei fara acte sunt cateva sute de mii, spun specialistii. Cei mai multi vin din Moldova, China, tarile arabe si Congo. Pe langa ei, peste 20.000 de firme din Orientul Mijlociu si China incearca sa faca profit in Romania.
 

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Romanii se grabesc sa plece din tara! E coada la directia pasapoarte

UPDATE: Cozi uriase la Directia de Pasapoarte din Bacau. Romanii care vor sa plece in strainatate ori au venit acasa in concediu pierd zile si nopti pentru aceste acte. Fara ele nu mai pot iesi din tara.

Infometare pe bani grei!1500 de dolari un loc in tabara pentru copiii obezi

Parintii cu dare de mana din China platesc 1500 de dolari pentru o luna de tabara speciala, destinata copiilor care sufera de obezitate.

Casa pasiva. Proprietarul a reusit sa spuna adio facturilor!

Aceasta casa "pasiva" se afla langa Ploiesti si a fost proiectata special ca sa-si ia energia de la soare si din pamant. Totul devine si mai interesant atunci cand proprietarul spune ca vrea sa faca din casa lui o afacere, si sa vanda energie si altora.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.