Iepurasul in ministere cu miei si vin. Operatiunea Portbagajul - Paste 2011

×
Publicitate

Pana sa ajunga la nevoiasi sau la copii cuminti, Iepurasul de Paste a ajuns la ministere. Dimineata, cosurile cu delicatese au fost singurele care mai circulau pe holurile aproape pustii. Nu de alta, dar angajatii au intrat deja in libere.

Operatiunea portbagajul nu a ocolit niciuna dintre institutiile importante, dar ploconul nu a mai fost asa consistent ca-n alti ani.

A fost zi de munca in primul rand pentru curieri. Au zumzait prin oras ca niste albinute cu portbagajele pline. Preocupati de plasele grele, pe care urmau sa le care pe scarile ministerelor, unii au fost luati prin surprindere de camera de luat vederi.

In functie de importanta, functionarii au primit de la sampanie si cozonac, pana la pachete sofisticate cu delicatese frantuzesti. Sefii ar fi recomandat sa nu se mai vina cu miei si cutii voluminoaste. La schimb au dat liber chiar de azi.

Secretarul de stat la Minsterul Economiei, Karoly Borbely, spune ca nu mai e ca in alti ani cand Iepurasul era foarte darnic. Drept urmare, prin institutiile statului a inceput sa bata un vant de vacanta imediat dupa pranz. 

Citeste si:

Sindicalistul Marius Petcu a fost trimis in judecata de DNA

Sorin Ovidiu Vintu a ajuns la Parchet. Afla ce scriu procurorii in dosar

Muncitor prins sub un mal de pamant la Cernavoda

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
„9 ore pe zi, este foarte mult!” Cum trece timpul pentru tinerii români în fața ecranelor, în vacanță

Adolescenții români sunt printre cei care petrec cel mai mult timp pe telefon din toată Uniunea Europeană. 

Proiecție INS: Populaţia României ar urma să scadă la 15,633 milioane de locuitori, în 2080

Populaţia României va ajunge la 15,633 de milioane de persoane, în 2080, faţă de 19,043 de milioane la 1 ianuarie 2025, arată cele mai recente proiecţii realizate de Institutul Naţional de Statistică (INS), publicate vineri.

Dezechilibrele din sistemul de pensii accelerează. În jumătate dintre județe deja sunt mai mulți pensionari decât angajați

Cu milioane de români plecați la muncă în străinătate și o rată a natalității foarte scăzută, în România se adâncește raportul dintre cei care muncesc și cei ajunși la pensie. 

Recomandări
Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.

Au murit arși în mașini când încercau să fugă din infern. Cel puțin 12 oameni au pierit în incendiile din Spania

Autoritățile de la Madrid și Londra deplâng o „tragedie fără precedent”, după ce 12 oameni au pierit într-un incendiu care a pârjolit un sat din sudul Spaniei.

România va pierde peste trei milioane de locuitori în următoarele decenii. Declinul a fost oprit de imigranți în ultimii ani

Scăderea populației nu mai poate fi oprită, iar România va ajunge la 15,6 milioane de locuitori în 2080. Este semnalul de alarmă tras de specialiștii în demografie, care susțin că societatea se va schimba profund în următoarele decenii.