EVALUARE NATIONALA 2014. Remus Pricopie a anuntat ca notele la evaluarile nationale nu vor conta la admiterea in clasa a IX-a

61503892

EVALUARE NATIONALA 2014. Ministrul Educatiei Nationale, Remus Pricopie, a declarat, duminica, in cadrul unei vizite la Caransebes, ca rezultatele la evaluarea nationala nu vor conta la admiterea in clasa a IX-a.

EVALUARE NATIONALA 2014 - Evaluarea nationala a fost introdusa in premiera in acest an scolar la clasele a II-a, a IV-a si a VI-a.

Ministrul Educatiei, Remus Pricopie a precizat ca evaluarile nationale au rolul de a testa cunostintele elevilor si de a-i obisnui cu conditiile de examen. Notele nu vor fi trecute insa in cataloage si nu vor conta la admitere liceu 2014.

"Evaluarile nationale la clasele a II-a, a IV-a si a VI-a au rolul de a evalua pe de o parte nivelul de pregatire al elevilor dupa cativa ani de scoala, iar, pe de alta parte, de a pregati elevii cu atmosfera de examen. Nu sunt examene nationale, ci evaluari, iar notele nu vor fi trecute in catalog. Metodele clasice de evaluare nu ne permit o analiza a pregatirii elevilor la nivel national. Modalitatea de evaluare la clasa difera de la un profesor la altul, ori aceste evaluari nationale transversale au acelasi sistem de redactare a subiectelor, aceleasi sistem de masurare a performantei elevilor. Evaluarile, insa, nu vor avea niciun impact, ci doar pregatesc admiterea pentru clasa a IX-a si copiii nu vor fi ierarhizati niciodata in functie de aceste rezultate", a declarat Ministrul Educatiei, Remus Pricopie pentru Agerpres.

EVALUAREA NATIONALA 2014 a tuturor elevilor din clasele a II-a, a IV-a si a VI-a este programata in perioada 6-29 mai 2014, a anuntat Ministerul Educatiei.

Cei care vor absenta la examenul de EVALUARE NATIONALA 2014 din motive intemeiate, vor fi evaluati intr-o a doua sesiune.

Rezultatele obtinute de elevi la evaluarile nationale vor fi afisate on-line, pe portatul edu.ro.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Fântânile din gospodării sunt legale, iar apa lor este gratuită. Precizări oficiale după un fake news incredibil

Oamenii își pot construi fântâni în gospodării, iar apa lor este gratuită, fără ca activitatea legată de respectivele puțuri să reprezinte vreo infracțiune, precizează Apele Române. Reacția vine după un fake news aberant propagat pe rețelele sociale. 

Recomandări
Canicula a pus stăpânire pe București și 13 județe. Urmează o schimbare bruscă a vremii, cu furtuni și ploi torențiale

După câteva zile în care temperaturile au crescut treptat, canicula s-a instalat în București și 13 județe din țară. La prânz, căldura a devenit greu de suportat, iar disconfortul termic i-a convins pe mulți să renunțe la activitățile în aer liber.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.