Branza din piata nu se mai vinde fara eticheta! Nu o mai accepta UE

×
Publicitate

Inspectorii sanitar-veterinari au inceput sa verifice spatiile agroalimentare din tara unde au gasit putini producatori cu actele la zi. Cei mai multi spun ca actele lor sunt pe rol asa ca s-au ales de data aceasta doar cu un avertisment.


Inspectorii sanitar-veterinar au avut neplacuta surpriza sa constate ca un singur producator de lactate a fost in regula cu actele.

De etichete nici nu poate fi vorba pentru ca branza, ca produs traditional, se poate pastra si transporta in ambalajele clasice, adica putini sau lazi de plastic.

Hala de produse lactate din Sibiu a fost practic inchisa dupa ce producatorii au fost nevoiti sa plece acasa pentru ca nu aveau ce le trebuie.

Oamenii sunt suparati si considera acest ordin al Autoritatii Sanitar-Veterinare un abuz si un mod de a-i face sa dispara de pe piata, in favoarea marilor producatori. Ei spun ca vor da in judecata ANSV-ul iar saptamana viitoare vor iesi in strada.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Cimpanzeii, mai inteligenti decat copiii romani din orfelinate!

Cotidianul Times a publicat in editia sa electronica un studiu care ne acopera de rusine.

Cheltuim banul public in mod transparent. Suntem pe locul 17 din 85!

Romania ocupa pozitia a 17-a intr-un clasament al transparentei guvernamentale in cheltuirea banului public alcatuit din 85 de tari, fiind incadrata in categoria a doua a raportului, cu "informatii semnificative" facute publice de autoritati.

Curatenie pe plaja! Se demoleaza constructiile ilegale de pe litoral

A inceput sa se aleaga praful de cluburile stralucitoare si de terasele scumpe de la mare, pline de clienti cu pretentii asta-vara.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.