Primul spital pentru copiii bolnavi de cancer construit în România, după 30 de ani

×
Codul embed a fost copiat

Pentru prima dată, în ultimii 30 de ani, în România se construiește un spital de stat pentru copiii bolnavi de cancer. Nu autoritățile au demarat lucrările, ci o asociație care a reușit să strângă 4 milioane de euro.

Au donat oameni cărora le pasă. În curtea Spitalului ”Marie Curie” se va ridică o clădire modernă, cu saloane sterile, locuri de joacă, bibliotecă și cinematograf.

Pentru Loredana și bunica ei, viața se scurge într-un salon al Spitalului ”Marie Curie”. Stau împreună cu o altă fetiță și mama ei.

Dr. Cristian Scurtu, medic primar pediatru: "Riscul de infecție este mai mare. Ideal ar fi să fie maxim 2 în salon și părinți să aibă un loc în care să stea.''

În secție nu există un loc de joacă, iar când ies dîn salon, copiii își întind jucăriile pe holul stramt.

Citește și
Alex Dima, spitalul Marie Curie
Trimite si tu un SMS la 8844 cu textul SPITAL pentru a le acorda mai multe sanse la viata copiilor bolnavi de cancer

30 de copii și tot atâția adulți împart în fiecare zi cele 3 grupuri sanitare dîn secția de Oncnologie a Spitalului ”Marie Curie”. Toți cei internați aici așteaptă de multe ori la codă pentru a folosi toaleta sau pentru a-și putea face un duș.

Pentru ca acești copii să poată fi îngrijiți în condiții decente, Asociația ''Dăruiește Viață'' strânge bani pentru construirea primului spital de oncologie pediatrică. Pe 8.000 de mp va fi ridicată o clădire modernă, cu saloane cu băi proprii, locuri de joacă și un cinematograf.

Oana Gheorghiu: ''E un spital al viitorului, în care vom avea tot ce înseamnă copilărie pentru copil. Chiar dacă e bolnav, are dreptul să-și trăiască copilăria.''

Dr. Radu Spătaru, director medical ”Marie Curie”: ''Vor trimite specialiști la formare și apoi să vină să lucreze aici.''

Voluntarii mai au însă nevoie de 4 milioane de euro.

Carmen Uscatu: ”Companiile să direcționeze 20% dîn impozitul pe profit către primul spital de ocologie pediatrică.''

Tudor Chirilă
''Ăsta e statul paralel care e nevoit să existe ca o alternativă la statul care nu face nimic.''

Donatii se pot face și în conturile de pe site-ul Asociației Dăruiește Viață, dar și trimițând un SMS cu textul SPITAL, la 8844.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Asociatia Daruieste Viata a dat in judecata CNAS:
Asociatia Daruieste Viata a dat in judecata CNAS: "In Romania, cancerul vine la pachet cu umilinta"

Asociatia Daruieste Viata a dat in judecata Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, care pune in pericol vietile a mii de pacienti bolnavi de cancer.

Trimite si tu un SMS la 8844 cu textul SPITAL pentru a le acorda mai multe sanse la viata copiilor bolnavi de cancer
Trimite si tu un SMS la 8844 cu textul SPITAL pentru a le acorda mai multe sanse la viata copiilor bolnavi de cancer

Clinica de oncologie pe care fundatia Daruieste Viata vrea sa o construiasca in cadrul spitalului Marie Curie are nevoie de tine.

Recomandări
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.