Ministrul Sănătății propune negocieri cu Pfizer: „Sumele datorate să fie transformate în beneficii reale pentru pacienți”

62558014
Agerpres

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, spune că România ar putea transforma sumele datorate Pfizer în beneficii pentru pacienţi: acces rapid la medicamente inovative și terapii moderne în sistemul public.

O instanţă belgiană a obligat, miercuri, Polonia şi România să preia o livrare de vaccinuri COVID-19 în valoare de 1,9 miliarde de euro (2,2 miliarde de dolari) produse de compania farmaceutică americană Pfizer. Potrivit comunicatului instanţei, România are de plătit aproximativ 600 de milioane de euro.

„Atunci când primeşti o factură şi eşti pus în faţa unui fapt împlinit, primul impuls este să cauţi vinovaţi. Dar responsabilitatea reală este alta: să găsim soluţii pentru oameni şi pentru România. Decizia instanţei din Tribunalul de Primă Instanţă Francofon din Bruxelles, în procesul privind contractele cu Pfizer, pune România în faţa unei obligaţii financiare majore. Nu discutăm aici despre pandemie. Nu discutăm despre necesitatea vaccinării. Discutăm despre efectele unor decizii administrative care astăzi apasă direct pe bugetul public. Şi, mai ales, despre ce facem mai departe”, afirmă ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, într-o postare pe pagina sa de Facebook, cerând, totodată, părerea cetăţenilor despre această posibilitate.

Rogobete precizează că, în urma discuţiilor avute, unul dintre scenariile analizate este deschiderea unei negocieri directe pentru ca „aceste sume să fie transformate în beneficii reale pentru pacienţi”.

„Mai exact: acces mai rapid la medicamente inovative, introducerea unor terapii moderne în sistemul public şi extinderea tratamentelor pentru pacienţii care, până acum, nu aveau alternative. De ce? Pentru că inacţiunea înseamnă pierdere dublă: bani plătiţi şi oportunităţi ratate pentru pacienţi. Nu este o soluţie simplă şi nu este o decizie care se poate lua peste noapte. Dar este o direcţie responsabilă, în care transformăm o obligaţie financiară într-un câştig concret pentru sistemul de sănătate”, afirmă Rogobete.

În aceaşi postare, ministrul Sănătăţii cere părerea cetăţenilor întrebându-i dacă consideră că aceasta este o soluţie corectă pentru România şi dacă ar susţine o astfel de negociere, în care o obligaţie să fie transformată într-un beneficiu real pentru pacienţi.

Ce au răspuns oamenii

Postarea ministrului a strâns, în aproximativ o oră de la publicare, sute de aprecieri şi comentarii, în general, oamenii fiind deschişi unei asemenea iniţiative, însă punctând că găsirea unor soluţii în acest caz nu exclude „nicicum” pedepsirea celor vinovaţi de faptul că România a ajuns într-o asemenea situaţie.

„Pacienţii cu diverse patologii au nevoie de acces la modalitatea de tratament cea mai bună, atunci când este necesară, şi în cele mai bune condiţii de preţ. A transforma o sancţiune de 600 de milioane de euro în tratamente petru pacienţi (care de multe ori au în acel tratament singura variantă teraperutică) este o idee foarte bună, în sprijinul sănătăţii publice. Trebuie calculate beneficiile prelungirii vieţii, prelungirii calităţii vieţii şi ale cheltuielilor care ar fi fost necesare în lipsa tratamentului şi la care se renunţă (evaluare HTA)”, se arată într-un comentariu al postarea ministrului Sănătăţii.

„Bineînţeles! (...) Nu mai contează a cui a fost ideea! Vinovaţii să plătească! Dar să îi judece cei care sunt plătiţi pentru asta! Dumneavoastră, politicienii, găsiţi soluţii sa diminuăm această pierdere enormă şi dacă se poate să o transformăn în anumite avantaje pentru noi! Asta face un adevărat lider, nu stă cu mâinile în sân sau face pe justiţiarul! Felicitări, domnule ministru!”, afirmă un alt comentator.

Ideea reluată de mai mulţi internaţi vizează pedepsirea „drastică” a celor vinovaţi de faptul că România ajuns în această situaţie şi că trebuie să plătească o sumă uriaşi - aproximativ 600 de milioane de euro.

„Şi totuşi...în lumea noastră, asta normala cei vinovaţi trebuie să plătească. E un nou precedent la precedent...Şi in continuare toţi vor şti că pot «să greşească»...şi atât. (...) Da, de acord, dar în paralel cu răspunderea penală a vinovaţilor. Dacă aceste negocieri au, printre altele, şi efectul de ridicare a vinovăţiei pentru actele semnate şi prejudiciul creat, atunci prefer să plătesc”, susţin alţi doi internauţi în comentariile la postarea ministrului Alexandru Rogobete.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Soluția lui Ilie Bolojan după ce România a fost obligată să plătească 600 de milioane de euro către Pfizer

Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că a primit vestea sentinţei, în primă instanţă, din păcate, executorie, a Tribunalului din Belgia, prin care trebuie să plătim aproape 3,5 miliarde la care se adaugă penalităţi zilnice.

Scandalul Pfizer. Vlad Voiculescu: ”România ar fi economisit peste 260 de milioane euro. Domnul Rafila putea să reeșaloneze”

Fostul ministru al Sănătății, Vlad Voiculescu, afirmă că România a pierdut procesul cu Pfizer nu pentru că a luat o decizie greşită, ci pentru că nu a luat nicio decizie.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.