Marcel Ciolacu: ”A venit și domnul Țiriac la mine”. Ce i-a cerut miliardarul

62477565

Premierul Marcel Ciolacu afirmă că omul de afaceri Ion Ţiriac l-a contactat şi i-a transmis că doreşte să construiască o sală polivalentă, un teren de tenis şi un patinoar.

”Am zis că sunt de acord cu facilităţi fiscale pe bază de proiecte”, adaugă Ciolacu, arătând că în acest fel investiţia s-ar face mai rapid, ”fiindcă statul s-a dovedit, încă o dată, neputincios”.

”Această discuţie (pe tema construirii unei săli polivalente – n.r.) am avut-o deja cu domnul primar general. Sper că o să o avem din nou şi mai aplicată. A venit şi domnul Ţiriac la mine cu o propunere şi am zis că sunt de acord cu facilităţi fiscale pe bază de proiecte.

Dânsul doreşte în zona Otopeniului să construiască şi un teren de tenis şi un patinoar şi o polivalentă şi că statul român îşi poate permite o înţelegere cu o fundaţie pe care o gestionează fiul domnului Ţiriac ca să dăm o facilitate pe acest proiect, pe neplătirea TVA-ului, astfel încât investiţia să se facă cât mai rapid, fiindcă statul s-a dovedit, încă o dată, neputincios. Unii spun că e primarul general de vină. Cred că trebuie să depăşim şi acest moment în care să căutăm vinovaţii”, a afirmat, miercuri seară, Marcel Ciolacu.

El e de părere că trebuie căutate soluţii, nu vinovaţi. Premierul a susţinut că experienţa sa din administraţia publică i-a arătat că e foarte uşor să construieşti o arenă sportivă, dar e mai dificilă întreţinerea acesteia, fiind de părere că trebuie susţinute investiţiile private în sport.

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Surse - Scenariu de coșmar la PNL dacă Nicolae Ciucă nu ajunge în turul II la prezidențiale. Ședință tensionată cu Iohannis

O parte dintre liderii PNL s-au întâlnit cu președintele Klaus Iohannis la Bruxelles. Printre concluziile neplăcute se numără scenariul „dezastruos” în care șeful PNL Nicolae Ciucă nu „prinde” turul II.

Țara pe care România o va ajuta să adere la UE. Anunțul făcut de Klaus Iohannis

România susţine "ferm" procesul de extindere a Uniunii Europene cu partenerii din Balcanii de Vest şi statele candidate din Vecinătatea estică, a declarat, miercuri, preşedintele Klaus Iohannis, aflat într-o vizită oficială în Muntenegru.

Preşedintele Klaus Iohannis face, astăzi, o vizită în Muntenegru. Ce teme de discuție va avea cu Jakov Milatovic

Preşedintele Klaus Iohannis va face, miercuri, o vizită oficială în Muntenegru, unde va avea consultări cu omologul său, Jakov Milatović.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.