Alegeri parlamentare 2012. Legea votului uninominal a fost adoptata de Camera Deputatilor

×
Publicitate

Camera Deputatilor a aprobat, luni, proiectul privind sistemul de vot uninominal majoritar, initiat de liderii USL, Victor Ponta si Crin Antonescu.

Proiectul a fost adoptat cu 180 voturi "pentru", 30 "impotriva" si 26 abtineri, fiind respinse toate amendamentele PDL si UDMR.

Potrivit proiectului adoptat vor fi alesi deputati si senatori cei care au castigat colegiul in care au candidat, iar suplimentar, in judetele in care minoritatile au peste 7% reprezentare, acestea vor primi in plus un mandat de parlamentar.

Deputatii din Comisie au acceptat propunerea USL de eliminare a pragului electoral si au introdus un amendament potrivit caruia delimitarea colegiilor va ramane aceeasi ca in 2008.

In timpul dezbaterilor, mai multi reprezentanti ai unor organizatii neguvernamentale au protestat de la balcoanele salii de sedinta fata de adoptarea acestui proiect de lege.

Camera Deputatilor este for decizional in cazul acestui proiect de lege. Textul legislativ urmeaza sa fie trimis spre promulgare presedintelui Traian Basescu.

Anterior, comisia juridica a respins si un amendament al PDL privind reducerea numarului de parlamentari la 300. La dezbaterile generale liderul PDL Mircea Toader a precizat ca PDL nu sustine acest proiect pentru ca nu respecta vointa populatiei de reducere a numarului de parlamentari si reprezinta "o modalitate in care se forteaza ca un partid sa fie avantajat".

Florin Iordache (PSD) a spus ca proiectul este bun deoarece cel care castiga colegiul va fi reprezentat in Parlament, in timp ce Marton Arpad (UDMR) a precizat ca UDMR sustine un sistem electoral proportional.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Basescu, intrebat despre participarea Romaniei la achizitionarea unor drone: "Nu marim taxele"

Intrebat la finalul summit-ului NATO despre participarea Romaniei la cumpararea unor avioane fara pilot, presedintele Traian Basescu a dat un raspuns ...bizar.

Cezar Preda: De cand e premier, Ponta nu a facut decat sa apara la TV si sa se comporte "ca o tata"

Deputatul PDL Cezar Preda a declarat luni seara ca Victor Ponta nu a facut, de cand este premier, decat sa apara la televiziuni si sa se comporte "ca o tata".

Legea "Big Brother", adoptata.Datele legate de convorbiri telefonice si e-mail vor fi stocate 6 luni

Camera Deputatilor a adoptat, marti, cu 197 de voturi "pentru", 18 voturi "impotriva" si 13 abtineri, proiectul legii privind retinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de retele publice de trafic de telefonie si internet.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.