Codrin Ştefănescu: ”Iohannis se cere pur şi simplu să fie suspendat”

61968521

Ștefănescu susține că Iohannis blochează o întreagă naţiune prin refuzul de a face un anunţ cu privire la propunerile avansate de Guvern pentru noii miniştri.

Secretarul general al PSD, Codrin Ştefănescu, a declarat joi, la Realitatea TV, că preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretele privind vacantarea celor două posturi de ministru - cel al Transporturilor şi cel al Dezvoltării Regionale, însă nu a făcut un anunţ cu privire la propunerile avansate de Guvern pentru noii miniştri, relatează Agerpres.

"Domnul Klaus Werner Iohannis a semnat azi două decrete privind vacantarea sau vacanţa unei funcţii de membru al Guvernului prin demisiile celor doi miniştri, adică domnul Paul Stănescu, viceprim-ministru şi ministrul Dezvoltării Regionale, şi Lucian Şova, ministrul Transporturilor. În acelaşi timp, domnul Klaus Werner Iohannis a refuzat să facă un anunţ cu privire la propunerea avansată de Guvern, adică pentru cele două funcţii, respectiv Lia Olguţa Vasilescu la Dezvoltare şi Mircea Drăghici la Transporturi", a spus Codrin Ştefănescu.

Acesta a explicat că, prin faptul că cei doi noi miniştri nu au fost numiţi, situaţia se complică în contextul preluării, de către România, a conducerii Preşedinţiei rotative a Consiliului Uniunii Europene.

"Vă mai spun un lucru ca să înţeleagă toată lumea. (...) Fiecare ministru din Guvernul României va prezida în perioada imediat următoare un mic consiliu de miniştri din cadrul Uniunii Europene, pe specificul fiecărui minister. Adică la Transporturi şi la Dezvoltare o să avem... niciun fel de consiliu de miniştri din Europa pentru că nu avem miniştri", a mai spus secretarul general al social-democraţilor.

Citește și
Propunerea AUR pentru CCR a dat în judecată Universitatea București ca să-i spună dacă Nicușor Dan a fost student
Propunerea AUR pentru CCR a dat în judecată Universitatea București ca să-i spună dacă Nicușor Dan a fost student

Codrin Ştefănescu a amintit că reprezentanţii celorlalte state membre aşteaptă ca în cadrul acestor reuniuni să se discute planuri strategice de cooperare şi dezvoltare, iar în condiţiile date, nu există parteneri de dialog.

"Noi nu avem ce să discutăm cu partenerii noştri din Europa pentru că nu avem miniştri. De ce nu avem miniştri, pentru că nu vrea domnul Klaus Werner Iohannis să semneze, conform Constituţiei şi conform legii, o nominalizare făcută de prim-ministru şi de Guvernul României. Ignorând faptul că avem două zone total neacoperite, iar cei din Europa nu vor înţelege lucrul ăsta... O să spună 'dom'le, până acum aţi avut, aşa cum erau, interimari, n-aveau drept de semnătură, că tot ce semnau era nul de drept, dar acum nu mai aveţi deloc la Transporturi şi la Dezvoltare. Păi, noi cum ne înţelegem...?'', a spus Ştefănescu.

Secretarul general al PSD este de părere că prin gestul său, preşedintele Iohannis blochează nu doar Guvernul, ci întreaga ţară.

"Cam în această situaţie ne-a lansat domnul preşedinte KWI, cu bună ştiinţă. Adică ceea ce face el acum nu mai este de a bloca Guvernul României, el blochează acum o naţiune întreagă", susţine Ştefănescu.

El a mai precizat că ideea suspendării preşedintelui Iohannis este discutată atât în partid, cât şi în coaliţie, însă până la eventuala sa iniţiere, lucrurile trebuie analizate foarte atent.

"O să luăm o decizie foarte curând, ţinând cont de nişte lucruri. Trebuie să ne gândim puţin şi la risc în momentul de faţă, când avem Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene. Ce se întâmplă în caz de suspendare... trebuie să luăm în calcul nişte lucruri pentru toată România, nu numai pentru interesul nostru şi al Guvernului. Adică, în mod clar, Iohannis joacă acum pentru suspendare, face orice este posibil, încalcă orice lege, încalcă Constituţia, deciziile Curţii Constituţionale şi se cere pur şi simplu să fie suspendat. (...) Noi vom trage nişte concluzii în câteva zile şi o să luăm o decizie în sensul ăsta, că nu putem duce la infinit. Dar trebuie să analizăm şi să fim foarte, foarte cumpătaţi, pentru că este interesul tuturor aici", a adăugat Ştefănescu.

 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT S-a încheiat ședința de la CCA, după gafa lui Radu Petrescu din Petrolul - FC Argeș!
NEWS ALERT S-a încheiat ședința de la CCA, după gafa lui Radu Petrescu din Petrolul - FC Argeș!
Citește și...
Propunerea AUR pentru CCR a dat în judecată Universitatea București ca să-i spună dacă Nicușor Dan a fost student
Propunerea AUR pentru CCR a dat în judecată Universitatea București ca să-i spună dacă Nicușor Dan a fost student

O fostă judecătoare din Botoşani a dat în judecată Universitatea Bucureşti pentru a obţine informaţii despre studiile preşedintelui Nicuşor Dan. Fosta magistrată este propunerea AUR pentru un post de judecător la Curtea Constituțională a României. 

Traian Băsescu: „Dacă vă uitaţi la PSD, ei parcă nu ar fi fost la guvernare când s-a produs dezastrul”
Traian Băsescu: „Dacă vă uitaţi la PSD, ei parcă nu ar fi fost la guvernare când s-a produs dezastrul”

Fostul preşedinte Traian Băsescu este de părere că recesiunea tehnică înregistrată de România trebuie privită ca un ”semnal de alarmă”, amintind că inclusiv din punctul de vedere al economiştilor recesiunea tehnică reprezintă doar un semnal.

Traian Băsescu, despre situaţia economică a României: Eu acum aş chema Fondul Monetar Internaţional
Traian Băsescu, despre situaţia economică a României: Eu acum aş chema Fondul Monetar Internaţional

Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că, în opinia sa, statul român ar trebui să solicite intervenţia Fondului Monetar Internaţional (FMI) având în vedere situaţia economică a României.

Recomandări
România, lovită de un nou val de frig. ANM anunță ninsori, lapoviță și ploi în mai multe zone din țară. HARTĂ
România, lovită de un nou val de frig. ANM anunță ninsori, lapoviță și ploi în mai multe zone din țară. HARTĂ

Meteorologii anunţă că, până luni, se vor înregistra precipitaţii în cea mai mare parte a ţării, iar la munte acestea vor fi sub formă de lapoviţă şi ninsoare. 

Întoarcerea fiului rătăcitor. ”SUA vor fi mereu copilul Europei. Vom reinstaura împreună ordinea mondială”
Întoarcerea fiului rătăcitor. ”SUA vor fi mereu copilul Europei. Vom reinstaura împreună ordinea mondială”

Statele Unite, sub conducerea preşedintelui Donald Trump, sunt pregătite să treacă la ”reinstaurarea” ordinii mondiale, a declarat sâmbătă dimineaţă secretarul de stat american Marco Rubio, în cadrul Conferinţei de Securitate de la Munchen.

Cum s-a schimbat Ziua Îndrăgostiților de-a lungul timpului. De la festivaluri romane la cadouri și cine romantice
Cum s-a schimbat Ziua Îndrăgostiților de-a lungul timpului. De la festivaluri romane la cadouri și cine romantice

Ziua Îndrăgostiților, numită și Valentine's Day sau Sf. Valentrin, este o sărbătoare modernă, în care cuplurile din întreaga lume își sărbătoresc iubirea.