Agentia oficiala de stiri chineza Xinhua: "Victor Ponta admira Partidul Comunist Chinez"

61564761

Xinhua, agentia oficiala de stiri a Chinei, scrie ca premierul Victor Ponta, aflat in vizita oficiala la Beijing, admira Partidul Comunist Chinez pentru modul in care conduce poporul chinez pe calea socialista.

Conform sursei citate, presedintele Chinei, Xi Jinping, a laudat prietenia traditionala dintre Romania si China, mai ales ca se implinesc 65 de ani de relatii diplomatice intre cele doua tari, prietenie si colaborare. Xi a mai declarat ca priveste cu incredere catre un nou progres al relatiei bilaterale in viitor.

Dupa o scurta prezentare in fata premierului Ponta a reformei din China, presedintele Xi Jinping a declarat ca poporul chinez este increzator ca va reusi sa treaca peste aceste provocari si ca va stimula economia intr-un mod sanatos si sustenabil, care va ajuta de asemenea la cresterea economica globala.

Victor Ponta si premierul chinez Li Keqiang

Romania este un bun prieten al Chinei in Uniunea Europeana si un important membru al Tarilor Centrale si Est Europene (TCEEE), a mai spus Xi, care a adaugat faptul ca Romania si China ar trebui sa implementeze consensul care a fost atins la nivelul UE-China si China-TCEE, pentru a cimenta prietenia lor si cooperarea bilaterala.

"Victor Ponta a declarat ca Romania este mandra de prietenia traditionala cu China si ca admira Partidul Comunist Chinez pentru modul in care conduce poporul chinez pe calea socialista", mai scrie agentia oficiala de stiri chineza Xinhua.

 

"Romania pretuieste rolul important al Chinei in promovarea pacii si dezvoltarii mondiale si va continua sa sprijine cu fermitate eforturile Chinei de protejare a suveranitatii nationale si a integritatii teritoriale, a mai spus primul ministru", se mai arata in stirea difuzata de Xinhua.

Premierul Victor Ponta face, in perioada 30 august - 3 septembrie, o vizita oficiala in Republica Populara Chineza, la invitatia omologului chinez Li Keqiang, ca raspuns la vizita intreprinsa in Romania de acesta din urma in noiembrie 2013. Ponta a ajuns la Beijing alaturi de sotie, europarlamentarul Daciana Sarbu, de vicepremierii Liviu Dragnea si Daniel Constantin, precum si de ministrii Ioan Rus si Constantin Nita.

Luni, Victor Ponta a transmis la Beijing un mesaj de incredere in capacitatea tehnica a companiilor chineze si in proiectele acestora in Romania, aratandu-se convins ca urmatorii zece ani vor avea rezultate mult mai concrete si se vor dovedi mai fructuosi pentru relatia dintre Romania si China. El a avut o serie de discutii cu omologul sau chinez, Li Kekiang, in cadrul vizitei oficiale la Beijing, unde a fost primit cu onoruri militare.

Victor Ponta si premierul chinez Li Keqiang
Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Insarcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA, despre ordonanta traseismului: "Ne-am dori sa vedem o procedura mai transparenta"

Insarcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA, Dean Thompson a declarat  ca Guvernul Ponta ar fi trebuit sa aleaga o procedura transparenta in cazul ordonantei traseismului politic.

Linie feroviara de mare viteza Bucuresti-Iasi, proiectul visat de Ponta. Reactia opozitiei dupa vizita premierului in China

Daca Uniunea Europeana nu ne lasa sa facem inca o cale ferata de mare viteza intre Bucuresti si Constanta, atunci o construim intre capitala si Iasi, a spus premierul, incantat de calatoria cu un tren chinezesc care a atins 300 de kilometri pe ora.

Ordonanta traseismului politic al primarilor a fost publicata in Monitorul oficial

Ordonanta care permite migratia alesilor locali fara ca acestia sa isi piarda mandatul a fost publicata in Monitorul Oficial.

Recomandări
Ro-Alert în Tulcea, după ce o dronă a fost detectată în apropierea României. Două F-16 au fost ridicate de la sol

Populaţia care locuieşte în zona de nord a judeţului Tulcea a primit, duminică, în jurul orei 10:55, un nou mesaj RO-ALERT pentru a fi avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor drone sau a unor fragmente din acestea.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.