David Popovici a câștigat bronzul la 100 m liber, la Jocurile Olimpice de la Paris. A fost cea mai rapidă finală din istorie

david popovici
IMAGO

David Popovici a câștigat medalia de bronz la proba de 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris. Câștigătorul aurului, Zhanle Pan, a doborât recordul mondial care aparținea chiar lui David Popovici, în cea mai rapidă finală din istorie.

David Popovici, campion olimpic la 200 metri, a câștigat miercuri seara medalia de bronz în finala probei de 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48/100, Popovici fiind înregistrat în 47 sec 49/100.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale ((47 sec 66/100). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

Medaliatul cu aur a doborât recordul mondial stabilit de David Popovici

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).

În urmă cu două zile, înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, după o cursă cu un final dramatic. Odată cu această victorie, înotătorul a devenit primul campion olimpic al nataţiei masculine din România

David Popovici, în vârstă de doar 19 ani, a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi, acesta fiind primul titlu olimpic din cariera sa.

Popovici a donat una dintre medaliile sale istorice de la Campionatul Mondial de la Budapesta 2022 pentru a fi topită şi a se face peste 100 de fundiţe aurii, simbol al luptei împotriva cancerului la copii.

David a devenit primul campion olimpic al nataţiei masculine din România

David Popovici s-a născut în Bucureşti, la 15 septembrie 2004, are 1.90 metri şi 80 de kilograme şi a început înotul la vârsta de patru ani, la bazinul „Lia Manoliu“, la recomandarea unui medic ortoped pentru a corecta scolioza aflată în stadiu incipient.

La vârsta de 9 ani a început să se antreneze la Aqua Team Bucureşti, cu Adrian Rădulescu, fost înotător, doctor în performanţă atletică, specializat în înot.

În 2022, David Popovici a avut un an fantastic, cu 13 medalii cucerite la cele patru mari competiţii la care a participat. Dintre acestea, 11 au fost de aur.

Cine sunt idolii lui David Popovici

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu a uimit lumea nataţiei cu ”dubla de aur” realizată în probele de 100 şi 200 m liber la Mondialul de seniori, Europeanul de juniori, Europeanul de seniori şi Mondialul de juniori.

În 2023 nu a reuşit să-şi apere titlurile mondiale la 100 metri liber şi 200 metri liber, dar şi-a asigurat calificarea pentru Jocurile de la Paris.

În acest an, el a câştigat titlurile europene la 200 metri liber şi 100 metri liber.

El este student la Facultatea de Psihologie din Bucureşti, dar şi-a întrerupt anul de studiu pentru a se pregăti pentru Jocurile Olimpice.

Idolii săi în nataţie sunt Michael Phelps şi Ian Thorpe.

Cu VOYO ai acces LIVE la canalele TVR și poți urmări Jocurile Olimpice de la Paris de oriunde vrei tu, pe orice device!

*Program disponibil prin retransmisia integrală și nealterată a canalelor TVR conform regulilor must-carry"

Viața lui Doroftei în Canada: ”Erau zile când nu măncam, mă dureau mâinile”. Îi trimitea ”târâș, dar fericiți” acasă

Sportiva nigeriană Favour Ofili nu va concura în proba feminină de 100 de metri la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce federaţia de atletism a ţării sale şi comitetul olimpic nu au înscris-o în această probă.

Ionela Cozmiuc şi Gianina van Groningen s-au calificat, miercuri, în finala probei de dublu vâsle categorie uşoară din cadrul competiţiei olimpice de canotaj de la Paris.

Jocurile Olimpice de la Paris. Mădălina Amăistroaie s-a calificat în turul doi al probei individuale la tir cu arcul. FOTO

Sportiva Mădălina Amăistroaie s-a calificat, miercuri, în turul doi al probei individuale din cadrul competiţiei olimpice de tir cu arcul de la Paris.

A fost declarată stare de alertă în Galați și Vaslui. Măsurile adoptate de autorități pentru următoarele 30 de zile

În judeţele Galaţi şi Vaslui, puternic afectate de inundații, a fost instituită stare de alertă. Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a admis, luni seară, solicitarea autorităţilor locale.

Cutremur puternic în România, luni după-amiază. Seismul cu magnitudinea de 5,4 a fost resimțit și în București

Un cutremur puternic, cu magnitudinea 5,4, a avut loc, luni, în România. Seismul s-a resimţit şi la Bucureşti.

Primele imagini din timpul cutremurului care a zguduit România. Ce a surprins o cameră din Buzău. VIDEO

Un cutremur puternic, cu magnitudinea de 5,4, s-a produs, luni după-amiază, în judeţul Buzău, arată Institutul Naţional pentru Fizica Pământului.