Zelenski acuză Rusia că joacă un joc ”murdar și politic”. Ce s-a întâmplat

62546630
Getty

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a acuzat duminică Rusia că joacă un joc ”murdar și politic” în privința viitorului schimb de prizonieri, Moscova și Kievul acuzându-se reciproc de perturbarea acestui demers, relatează AFP.

”Partea rusă, ca de obicei, încearcă să joace un joc murdar și politic”, a declarat Zelenski în discursul său de seară, adăugând că dacă Rusia nu va respecta acordul, aceasta va ”arunca o mare îndoială” asupra eforturilor diplomatice de a pune capăt unui război care durează de mai bine de trei ani.

Rusia a acuzat sâmbătă Ucraina că a amânat schimbul de prizonieri și a miilor de soldați uciși, care trebuia să aibă loc în acest sfârșit de săptămână, informează agențiile de presă.

Schimb de prizonieri și predarea a 6.000 de cadavre, singurul rezultat la negocierilor de la Istanbul

Acordurile pentru schimbul de prizonieri de război cu vârsta sub 25 de ani, răniți și bolnavi, precum și predarea a 6.000 de cadavre, au fost încheiate în cadrul celei de-a doua runde de negocieri de la Istanbul, în care părțile au schimbat memorandumuri privind modalitățile de a obține o încetare a focului și o pace durabilă.

Acest schimb a fost singurul rezultat concret al convorbirilor directe ucraineano-ruse de la Istanbul.

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Un ucrainean a incendiat casa unui român, apoi s-a așezat pe bancă să privească focul. S-a răzbunat pentru 30 de euro

O datorie de 30 de euro s-a transformat într-un gest de răzbunare care putea avea consecințe tragice. Un bărbat ajuns în Italia pe fondul războiului din Ucraina a dat foc locuinței în care fusese primit după un conflict cu proprietarul.

Premieră pentru Maia Sandu. Președinta R. Moldova participă la reuniunea Coaliției de Voință, la invitația lui Macron

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, va participa luni, la Paris, la reuniunea Coaliţiei de Voinţă, la invitaţia preşedintelui Republicii Franceze, Emmanuel Macron.

„Flăcările veneau din nou spre noi”. Mărturiile cutremurătoare ale celor care au fugit din calea incendiilor din Spania

Toate cele 12 victime care au pierit în incendiile devastatoare din Almeria au fost identificate. Este vorba despre cetățeni britanici, belgieni și un spaniol.

Recomandări
DOCUMENT. Motivarea deciziei prin care judecătorii au suspendat provizoriu hotărârile Congresului PNL din 21 iunie

Tribunalul București a publicat, luni, motivarea prin care judecătorii au suspendat provizoriu hotărârile și efectele Congresului extraordinar al Partidului Național Liberal, care a avut loc în 21 iunie.

Tăcere după întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii partidelor. Grindeanu, Fritz și Kelemen au refuzat să facă declarații

Întâlnirea de la Cotroceni și președintele Nicușor Dan s-a încheiat după aproape două ore. Sorin Grindeanu, Kelemen Hunor și Dominic Fritz au refuzat să facă declarații la ieșirea de la negocieri.

SUA au lovit din nou Iranul. Teheranul a ripostat cu atacuri asupra bazelor americane. Trump: „Sunteți niște oameni bolnavi”

Statele Unite au lansat o nouă rundă de atacuri asupra Iranului. Loviturile vin după mai multe zile de escaladare a tensiunilor în regiune. Și, potrivit Comandamentului Central, acestea au avut loc la ordinul președintelui Donald Trump.