WSJ: Erdogan plănuiește o incursiune pe teritoriul Siriei după fuga lui Assad. Reacția Washingtonului

recep tayyip erdogan
AFP

Turcia şi miliţiile sale aliate acumulează forţe la graniţa cu Siria, mişcări ce sugerează posibilitatea ca Ankara să pregătească o incursiune pe scară largă în teritoriul din Siria controlat de kurzi, care sunt susţinuţi de Statele Unite, conform WSJ.

Această publicaţie, care citează înalţi oficiali americani neprecizaţi, notează că aceste unităţi, echipate de asemenea cu un număr semnificativ de piese de artilerie, sunt concentrate în apropiere de Kobani, un oraş sirian cu majoritate kurdă la graniţa cu Turcia. O ofensivă turcă peste graniţă ar putea fi iminentă, a declarat unul dintre oficialii americani.

Această acumulare de trupe, care a început după căderea regimului lui Bashar al-Assad la începutul lunii decembrie în urma unei ofensive fulger a rebelilor sirieni reuniţi în special în gruparea islamistă radicală Hayat Tahrir al-Sham (HTS) şi în gruparea Armata Naţională Siriană (SNA), aceasta din urmă fiind susţinută de Turcia, pare similară cu mişcările militare turce anterioare invaziei sale în nord-estul Siriei în 2019, când preşedintele de atunci al SUA şi acum reales, Donald Trump, a retras parţial trupele americane din acea zonă.

"Suntem vigilenţi şi facem presiuni pentru reţinere", a spus un alt oficial american, referindu-se la presupusele pregătiri ale ofensive turce.

Kurzii sirieni, mesaj pentru Donald Trump

Un oficial din administraţia civilă a kurzilor sirieni, Ilham Ahmed, i-a transmis luni preşedintelui ales al SUA, Donald Trump, că o operaţiune militară turcă pare probabilă şi i-a cerut să exercite presiuni asupra preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan pentru a nu lansa o ofensivă militară transfrontalieră.

Citește și
recep tayyip erdoğan
Erdogan spune că în lume au rămas doar doi lideri experimentaţi: „Eu şi Vladimir Putin”

Potrivit oficialului kurd, obiectivul Turciei este să preia controlul asupra teritoriului kurzilor din Siria înainte ca Trump să fie învestit preşedinte pe 20 ianuarie.

După ce Bashar al-Assad a fost înlăturat de la putere, Forţele Democratice Siriene (FDS), o alianţă armată condusă de kurzi sirieni, a pierdut controlul asupra unor localităţi din nordul şi estul Siriei în faţa grupărilor rebele susţinute de Turcia, deşi principalul grup insurgent care a condus ofensiva contra regimului de la Damasc, gruparea Hayat Tahrir al-Sham (HTS), nu luptă împotriva kurzilor.

Trupele FDS, împreună cu trupele americane dislocate în nord-estul Siriei, luptă acolo pentru pentru a elimina rămăşiţele grupării jihadiste Statul Islamic

Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, s-a deplasat în Turcia săptămâna trecută pentru a discuta despre viitorul Siriei cu Erdogan şi pentru a obţine asigurări că Ankara va diminua intensitatea operaţiunilor împotriva kurzilor. Însă negocierile mediate de SUA pentru o încetare a focului între kurzii sirieni şi rebelii susţinuţi de Turcia s-au încheiat luni fără niciun acord, potrivit unui purtător de cuvânt al FDS.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Ce spune Erdogan despre varianta ca Turcia să-și extindă teritoriul în Siria. ”Singurul obiectiv al operațiunilor noastre”
Ce spune Erdogan despre varianta ca Turcia să-și extindă teritoriul în Siria. ”Singurul obiectiv al operațiunilor noastre”

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a afirmat luni că Turcia nu caută să îşi extindă teritoriul în Siria, informează AFP.

Erdogan spune că în lume au rămas doar doi lideri experimentaţi: „Eu şi Vladimir Putin”
Erdogan spune că în lume au rămas doar doi lideri experimentaţi: „Eu şi Vladimir Putin”

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat că acum există doar doi lideri experimentaţi în lume: el şi preşedintele rus Vladimir Putin, relatează TASS.

Preşedintele Recep Erdogan va discuta despre războiul din Ucraina cu şeful NATO luni, la Ankara
Preşedintele Recep Erdogan va discuta despre războiul din Ucraina cu şeful NATO luni, la Ankara

Preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, va discuta luni ultimele evoluţii din războiul Rusia-Ucraina cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, în timpul vizitei sale la Ankara, a declarat, duminică, un oficial turc, citat de Reuters.  

Recomandări
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Craiova trasmite joi dimineaţă că în zonele montane ninge viscolit, fapt ce îngreunează acţiunile de deszăpezire.

Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”
Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”

Nadia Comăneci, cel mai titrat sportiv român la Jocurile Olimpice, a postat în social media un mesaj de Sărbători, în care menţionează faptul că urmează un an olimpic.  

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.