Victimele lui Eugen Marin Sabău vor cere statului spaniol despăgubiri de până la 60.000 de euro

62280798

Victimele lui Eugen Sabău, românul din Spania care și-a împușcat trei șefi și apoi a tras într-un polițist, vor cere despăgubiri din partea statului spaniol care vor ajunge până la 60.000 de euro. 

Românul care a îngrozit Spania, după ce și-a împușcat trei șefi și apoi a tras într-un polițist, în Tarragona, a fost, marți, eutanasiat la Spitalul Penitenciar Terrassa. Presa iberică a mai notat că victimele sale vor solicita statului spaniol despăgubiri de până la 60.000 de euro, conform avocatului sindicatului USPAC (care îi reprezintă pe agenții Mossos d'Esquadra, cei care au fost răniți de atacatorul român), José Antonio Bitos, într-un interviu acordat marțila RAC1, notează Diarri de Tarragona.

"Deși astăzi procedura penală s-a încheiat, acest lucru nu înseamnă că în Europa nu putem continua cazul", a argumentat avocatul, adăugând că "una dintre opțiuni este ca statul să despăgubească victimele pentru încălcarea unui drept fundamental, așa cum este cel al protecției judiciare efective".

Pe de altă parte, avocatul lui Sabău, Gerard Amigó, a declarat pentru RAC1 că "arestarea a fost total disproporționată" și că, din acest motiv, "Sabău a rămas așa cum a fost".

Strasbourg, decizie în favoarea lui Sabău

Avocatul a detaliat că evenimentele nu s-au petrecut așa cum s-a publicat, întrucât "s-a spus mereu că a fost închis într-o fermă, dar nu este adevărat, l-au împușcat în mijlocul unui câmp deschis". În plus, potrivit lui Amigó, clientul său "a încercat să comunice cu poliția".

În altă ordine de idei, Curtea pentru Drepturile Omului de la Strasbourg a refuzat să suspende provizoriu eutanasierea lui Sabău, așa cum a cerut sindicatul USPAC.

Instanța susține că nu aplică suspendarea decât în cazuri urgente de expulzare și extrădare, atunci când victima se confruntă cu un risc real.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Serghei Lavrov avertizează că nu va exista „iertare şi nicio milă” pentru asasinii Dariei Dughina

Şeful diplomaţiei ruse, Serghei Lavrov, a declarat, marţi, că nu va exista „iertare şi nicio milă” pentru asasinii Dariei Dughina, fiica lui Aleksandr Dughin, un important ideolog rus apropiat Kremlinului.

Presa spaniolă: Eugen Sabău, românul din Spania care și-a împușcat colegii, a fost eutanasiat

Eugen Marin Sabău, românul din Spania care și-a împușcat trei șefi și apoi a tras într-un polițist, a fost eutanasiat la Spitalul Penitenciar Terrassa din Spania, informează presa spaniolă. 

Refugiații ucraineni din 10 țări europene, printre care și România, invitați să spună cum au fost tratați în UE

Refugiaţi ucraineni din zece ţări europene, printre care şi România, sunt invitaţi să răspundă la un chestionar online prin care autoritățile europene încearcă să afle cum au fost tratați de statele UE în care au solicitat protecție.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.